Warsztaty historyczne
Bursztynowa korona (4–7 lat)
Opowiemy legendę, według której król Jan III otrzymał niegdyś od gdańskiego artysty Andrzeja Schlütera koronę wykonaną w całości z bursztynu! Poznamy niezwykłe losy samego rzeźbiarza, który dzięki ogromnemu talentowi trafił na dwór Jego Królewskiej Mości, a także dowiemy się, czym właściwie jest bursztyn. W części warsztatowej zainspirowani koroną króla wykonamy ze złotego kartonu własne korony i przyozdobimy je drogocennymi kamieniami.
Królewskie zabawy w królewskich ogrodach pałacu w Wilanowie (4–7 lat)
– zajęcia plenerowe
Przenieśmy się w świat zabaw z XVII wieku! Poznamy gry, zabawy i rozrywki rówieśników żyjących ponad 300 lat temu – ułożymy puzzle i klocki, zagramy w ślepą babkę, w kości i grę planszową Gąska. Razem będziemy malować, rysować, rozwiązywać rebusy i łamigłówki, poznając w ten sposób rodzinę królewską.
Podróże w karecie Jana III (5–9 lat)
Czym i do jakich zakątków Europy podróżowali król Jan III i królowa Marysieńka? Co to takiego kolasa i kolebka? Jak wyglądały parady królewskie? Czym zajmował się pasamonik? Wspólnie rozwiążemy rebusy i łamigłówki, aby znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z królewskimi podróżami. Następnie pokolorujemy, wytniemy, złożymy i ozdobimy królewskie karety.
Codzienne niecodzienne stroje króla Jana III (6–12 lat)
Przenieśmy się w świat mody z XVII wieku! Dowiemy się, czym są kontusz i żupan, jak wiązano pas kontuszowy, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę, jakie były modne w czasach Jej i Jego Królewskiej Mości uczesania oraz kto troszczył się o garderobę królewską. Podpowiemy także, jak urządzić swój miniwarsztat krawiecki, nauczymy rozpoznawania różnych rodzajów tkanin po fakturze i splocie nitek. W części warsztatowej dzieci będą miały okazję zaprojektować strój damski lub męski: korzystając z różnych tkanin i ozdób, stworzą własne projekty sukien i kontuszy, wyklejając je na specjalnie przygotowanych szablonach.
Ceramiczne piecuchy (10–15 lat)
Wybierzemy się do krainy pięknych przedmiotów, które uwielbiają wygrzewać się w piecach, dlatego nazywamy je ceramicznymi piecuchami! To wyroby z biskwitu, fajansu, kamionki, majoliki i porcelany. Nauczymy się je rozpoznawać, poznamy funkcje, dowiemy się, kiedy i w jakich okolicznościach Europejczycy nauczyli się produkować kamionkę i porcelanę. Sprawdzimy, który z mieszkańców wilanowskiego pałacu był największym miłośnikiem i kolekcjonerem ceramiki. W drugiej części zajęć przeniesiemy się w czasie do dawnych warsztatów tegelbakkerij, aby poznać techniki zdobienia fajansowych płytek. Inspiracją stanie się wilanowski Gabinet Farfurowy. Ozdobimy flizę i zaprojektujemy znak własnej manufaktury.
Klucz do fasad pałacu w Wilanowie (10–15 lat)
Pewnego razu architekt Wilanowa Augustyn Locci wspomniał królowi, że ma wspaniały pomysł na ozdobienie fasad wilanowskiej rezydencji i opisze go w kolejnym liście. Trudno uwierzyć w to, co stało się później. Współpracownicy Locciego mówili, że mistrz biegał z rozwianym włosem dookoła pałacu i prosił, by bogowie przywrócili mu pamięć. Augustyn Locci oszalał! Co gorsza zapomniał, jakie jest znaczenie napisów umieszczonych na wilanowskiej fasadzie. Mamrotał o Sybilli i przepowiedni o herosach z przyszłości, którzy uwolnią go od klątwy. A wtedy znów będzie wiadomo, co oznaczają napisy na fasadzie oraz skąd się wzięły. Kto wie, może mówił o Was… Zapraszamy do udziału w grze terenowej obfitującej w fikcyjne zagrożenia i całkiem realne wyzwania intelektualne.
Daleki Wschód na Zachodzie (10–15 lat)
Dlaczego w Japonii nikt nie ucieka na widok smoka? Czy jednorożce istnieją? Dlaczego lwy zawsze występują w parze? I co wspólnego ma z tym wszystkim feniks? Zapraszamy w podróż po fascynującym świecie sztuki i kultury Dalekiego Wschodu. Nie musisz kupować biletów lotniczych – wystarczy przyjść do pałacu wilanowskiego. Dowiesz się, skąd wzięły się tutaj te wszystkie niezwykłe przedmioty i jak należy o nie dbać. Zrozumiesz, co oznaczają motywy dekoracyjne stosowane w sztuce dalekowschodniej. Chiny i Japonia staną się nam odrobinę bliższe! Na koniec zastanowimy się, co można zrobić, gdy rozbije się ulubiony kubek i jak poradzić sobie z faktem, że stara szafa jest już niemodna.
Historia nauczycielką myślenia (13–19 lat)
Wykorzystując dzieła z muzealnej kolekcji, podejmiemy próbę interpretacji tekstów źródłowych. Poznamy teksty antycznych filozofów, polityków oraz teksty nowożytne istotne dla historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wykorzystamy kontekst historyczny, kulturowy i filozoficzny w interpretacji dzieł sztuki. Zajęcia będą okazją do rozwijania kompetencji językowych i retorycznych, wspomogą umiejętność celowego i świadomego posługiwania się językiem polskim.
Opowiem o królu (13–19 lat)
– warsztaty filmowe
Ilu ludzi, tyle opowieści o Janie Sobieskim. Poznaj władcę wielowymiarowego, Lwa Lechistanu, i opowiedz nam o nim na swój sposób! Warsztaty będą okazją do stworzenia filmowej relacji z wizyty w pałacu w Wilanowie i wzbogacenia barwnej legendy o królu Janie III o własną opowieść o tym wyjątkowym władcy.
Warunkiem aktywnego udziału w zajęciach jest posiadanie przez uczestników własnych smartphonów.
Oferta obowiązuje w roku 2022.
______________________________________________________________________
Bilety:
t: 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9–16)
m: bilety@muzeum-wilanow.pl
Polecane

Lekcje historyczne
Zajęcia prowadzimy na wybranych częściach ekspozycji stałej w pałacu – zależnie od tematu lekcji. Lekcje muzealne są świetną i rekomendowaną alternatywą dla zwiedzania dla grup szkolnych w każdym wieku, podczas których poznajemy pałac pod wybranym kątem.

Lekcje przyrodnicze
W ramach lekcji przyrodniczych uczestnicy poznają tajemnice zwierząt i roślin parkowych, jak również mają okazję wykonać proste eksperymenty. Zajęcia odbywają się zarówno w plenerze, jak i w sali edukacyjnej.

Warsztaty przyrodnicze
Pozwalają przyjrzeć się bliżej wybranym mieszkańcom wilanowskich ogrodów. Łączą wiedzę z zabawą i przygodą.