Wnętrza rezydencji wilanowskiej w XIX wieku
e-learning
W pałacu w Wilanowie pamięć po królewskiej rodzinie Sobieskich łączyła się z pasjami i upodobaniami kolejnych właścicieli z rodów Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich czy Branickich. Zmiany wprowadzane przez nich, podkreślając wspaniałą przeszłość rezydencji, stanowiły jednocześnie wartość dodaną, odbijając jak w zwierciadle ich niezwykłe osobowości. Chodząc dziś po wilanowskich pokojach co chwila znajdujemy się w miejscu, gdzie niegdyś przebywał Jan III Sobieski, przeglądamy się w toaletce, w której przeglądała się Maria Kazimiera, patrzymy na obrazy i rzeźby, które kupował Stanisław Kostka Potocki… Zobaczmy jak wyglądał pałac pod koniec XIX wieku, porównajmy jego wnętrza z dzisiejszymi, patrząc na to, co się zmieniło, ale przede wszystkim na dzieła, które mimo upływu lat wciąż cieszą nasze oczy, znajdując się w tym samym miejscu, w którym postawiła je ręka jednego z właścicieli wilanowskiej rezydencji.
Polecane

Dzieje rezydencji (e-learning)
Nie od razu pałac zbudowano... Początkowo był skromnym dworem podmiejskim, letnią rezydencją rodziny Sobieskich. Z czasem stał się wspaniałą willą otoczoną ogrodami, której dekoracja podkreślała chwałę króla-zwycięzcy, jedynego polskiego monarchy, którego sława przekroczyła granice Rzeczypospolitej.

Właściciele pałacu: Od króla do kustosza (multimedium)
Pałac w Wilanowie, piękne ogrody i budowle w parku, a także zgromadzone tu dzieła sztuki są zapisem historii. To miejsce …

Wilanowski Top 15 (multimedium)
Wilanowski Top 15 to najcenniejsze, najbardziej niezwykłe i najpiękniejsze dzieła z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie. Pochodzą z całego świata …

Rezydencja wilanowska (multimedium)
Rezydencja wilanowska to pałac, jego dekoracje i dzieła sztuki, ogrody i rzeźby w parku, a także liczne budowle i pomniki …

Taca (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)
Taca ze sceną all`antica na lustrze, przedstawia triumfalny powrót króla Jana III spod Wiednia. Nawiązuje do uroczystych triumfów władców rzymskich. Para królewska siedzi w czterokołowym rydwanie na wzór antyczny.