Portret Jana III Sobieskiego (Grafika, portret)
- Autor: nieznany
- Według obrazu:
- Wydanie pierwsze:
- Czas powstania: po 2 lutego 1676
- Wydawca:
- Miejsce wydania:
- Materiał/Technika: miedzioryt
- Wydanie kolejne:
(Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska, Krystyna Krawiec-Złotkowska) - Przedstawiona osoba: Jan III Sobieski
- Instytucja przechowująca: Biblioteka Narodowa w Warszawie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Wymiary: 111 x 60 mm
- Numer inwentarza: G.210
- Inne egzemplarze:
Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa, Polska, portret
Król w popiersiu zwróconym w lewo, w wieńcu laurowym na głowie, w żupanie i płaszczu z gronostajowym kołnierzem, spiętym na przodzie małą zaponą z klejnotów. Na prostokątnym cokole napis: IOAN. SOBIETSKI / Roy de Pologne. W pociągłej twarzy Sobieskiego uderza minorowy nastrój, wręcz smutek.
polecane
Jan III Sobieski i Maria Kazimiera byli partnerami nie tylko w sprawach prywatnych, ale i politycznych. Udało im …
W programie wilanowskim połączono krytykę tyrana-Amora z prezentacją idealnego władcy: strażnika i mędrca. Jan III, kierujący się wyłącznie …
Jako symbol chwały wieniec laurowy pojawił się w starożytnej Grecji, ale to Rzymianie upowszechnili zwyczaj wieńczenia laurem cesarzy …