Portret królowej Marii Kazimiery z dziećmi (Obraz, portret)
- Autor: Jerzy Eleuter Szymonowicz Siemiginowski
- Czas powstania: ok. 1684
- Instytucja przechowująca: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
- Miejsce przechowywania: Warszawa
- Państwo: Polska
- Materiał/Technika: olej, płótno
- Przedstawiona osoba: Jan III Sobieski, Maria Kazimiera Sobieska, Jakub Ludwik Sobieski, Aleksander Benedykt Sobieski, Konstanty Władysław Sobieski, Teresa Kunegunda Sobieska, Jan Sobieski
- Wymiary: 215,5 x 142 cm
- Numer inwentarza: Wil.1950
Dzieło Szymonowicza Siemiginowskiego, królewskiego stypendysty w Akademii św. Łukasza w Rzymie to jeden z najpiękniejszych polskich portretów barokowych i perła wilanowskiej kolekcji. Przedstawia Marię Kazimierę jako matkę bogów Geę – Reę, założycielkę królewskiej dynastii Sobieskich. Obok królowej matki występują jej dzieci: Jakub Ludwik, Aleksander Benedykt, Konstanty Władysław, Teresa Kunegunda i Jan. Na związek królowej z boginią macierzyństwa, życia i płodności wskazuje ukazanie jej w stroju antycznym, z niemowlęciem przy piersi (małym Janem Sobieskim) i w otoczeniu swoich dzieci. Orzeł towarzyszący zwykle bogini Rei znajduje się w centrum kompozycji i obejmuje swoimi skrzydłami pierworodnego syna Jakuba w purpurowej szacie, jako następcę tronu, oraz jego matkę, Marię Kazimierę. Jan III Sobieski uczestniczy w tej scenie w formie widocznego w głębi popiersia rzeźbiarskiego z głową w wieńcu laurowym, z atrybutami sławy i zwycięstwa. Dwaj synowie Jana III, Aleksander Benedykt i Konstanty Władysław, w antykizujących szatach dosiadają lwa, który jest symbolem przynależności do rodu królewskiego i zapowiedzią ich mężnych czynów w przyszłości. Córka Teresa Kunegunda siedzi na delfinie, trzymając na kolanach muszlę z perłą, a jej włosy również są ozdobione perłami. Ma to oznaczać jej predestynację do tronu i łagodność usposobienia. Najmłodszy syn Jaś śpi na kolanach matki.
polecane
Jeden z piękniejszych, alegorycznych portretów barokowych, przedstawiający Marię Kazimierę (1641-1716, królowa od 1674) jako matkę bogów Geę–Reę, założycielkę …
Jan III Sobieski i Maria Kazimiera byli partnerami nie tylko w sprawach prywatnych, ale i politycznych. Udało im …
Wskazówki i rady dotyczące żywienia dzieci zaczęły się u nas rozpowszechniać od drugiej połowy XVI w. Popularne stawały …