UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy


Historia zakładki książkowej | warsztaty rodzinne | 30 czerwca

aktualność

papier_papierowi_nierowny_fot_r_wieckiewicz.jpg

Historia zakładki książkowej | 30 czerwca

W czasie warsztatów zaprezentujemy dzieje zakładki do książki. Uczestnicy przekonają się, że ten wydawałoby się niepozorny przedmiot ma fascynującą historię i na co dzień może być nam bardzo potrzebny i bliski. Następnie wykonają własną zakładkę w wybranej technice. 

Dla kogo: dzieci od 7 lat + rodzice/opiekunowie
Termin: 30 czerwca, godz. 10.30–12.30
Miejsce: namiot Scriptorium Villa Nova
Wstęp: warsztaty w formule otwartej; można dołączyć w dowolnym momencie trwania zajęć (pod warunkiem, że są wolne miejsca siedzące); obowiązuje bilet do parku

Odbyły się:

Papier papierowi nierówny, czyli historia szeleszczących kartek z drukarni króla Jana III | 2 czerwca

To niezwykła podróż w odległe czasy króla Jana III przeznaczona dla tych, których intryguje chropowatość, szorstkość, gładkość, śliskość, lepkość, miękkość, matowość lub połysk przedmiotów z otoczenia. Przekonamy się, że papier papierowi nierówny!

Uczestnicy zajęć spotkają się z nadwornym drukarzem Jego Królewskiej Mości Karolem Schreiberem, który zdradzi, w jaki sposób pozyskiwano papier na druki ulotne, kiedy minęła era kosztownego papirusu i pergaminu oraz co on sam drukował z rozkazu swojego pana. Królewski drukarz ponownie wprawi w ruch prasę drukarską, by przypomnieć czasy jej największej świetności. Przed uczestnikami warsztatów wiele wyzwań. Staną się oni detektywami, których zadaniem będzie rozpoznanie i zidentyfikowanie faktury przedmiotów oraz narzędzi znajdujących się w królewskiej drukarni. Ponadto sami poeksperymentują
z papierem i na papierze, odkrywając, że faktura nie jest raz na zawsze przypisana przedmiotom – można ją dowolnie zmieniać i tworzyć od nowa.

Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Pietrzak i Janusz Korzeniowski.

Dla kogo: dzieci od 7 lat + rodzice/opiekunowie
Termin: 2 czerwca, godz. 10.30–12.00
Miejsce: namiot Scriptorium Villa Nova
Wstęp: bilet w cenie 10 zł dla każdego uczestnika (również opiekunów).
Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona. 

44_rosa centifolia -róza stulistna.jpg

Zielnik kaligraficzny: Róże historyczne | 9 czerwca

W trakcie warsztatów zaprezentujemy karty zielnikowe z kolekcją róż, które można podziwiać w Ogrodzie Różanym oraz w kilku innych miejscach wilanowskiego parku. Opowiemy o najstarszej odmianie uprawianej w Europie, wyjaśnimy, co kryje się pod pojęciem: „róże historyczne”, zdradzimy, które gatunki pachną najintensywniej. 

Miłą pamiątką z warsztatów będzie z pewnością wyjątkowa karta zielnikowa z rysunkiem historycznej odmiany róży, którą będzie można pokolorować kredkami akwarelowymi, a jej kontury obrysować tuszem przy użyciu pióra ze stalówką. Nazwę gatunkową róży wykaligrafujemy zaś XVII-wiecznym krojem pisma.

Warsztaty poprzedzi spacer po wilanowskich ogrodach.

Spacer oraz warsztaty poprowadzi Katarzyna Wiśniewska.

Dla kogo: dzieci od 9 lat + rodzice/opiekunowie
Termin: 9 czerwca, godz. 10.30–12.30
Miejsce: namiot Scriptorium Villa Nova
Wstęp: bilet w cenie 10 zł dla każdego uczestnika (również opiekunów).
Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.

Konik.jpg

W królewskiej pracowni zabawek | 23 czerwca

Dzieci uwielbiają się bawić. A zabawki od wieków wpisują się w ich dzieciństwo. Okazuje się, że te sprzed prawie trzystu lat wcale tak bardzo nie różniły się od tych dzisiejszych. Nie zmieniły się ich formy, a jedynie sposób wykonania i użyte materiały. Dziewczynki od wieków bawiły się lalkami, lubiły przymierzać kobiece fatałaszki. Chłopcy podpatrywali dorosłych i pragnęli jak najszybciej  dosiąść nie tylko drewnianego konika, ale prawdziwego wierzchowca i ruszyć na wojnę. Do ulubionych dziecięcych zabawek wciąż zaliczają się latawce, drabiniaste wozy, wiatraczki, drewniane figurki.

Uczestnicy warsztatów przekonają się, jak tradycyjne drewniane zabawki mogą pobudzić do kreatywnego działania i wspólnej zabawy. Przy użyciu kleju i kolorowego papieru wyczarują konika na biegunach.

Warsztaty prowadzą: Katarzyna Pietrzak i Janusz Korzeniowski.

Dla kogo: dzieci od 7 lat + rodzice/opiekunowie
Termin: 23 czerwca, godz. 17.30–19.30
Miejsce: namiot Scriptorium Villa Nova
Wstęp: bilet w cenie 10 zł dla każdego uczestnika (również opiekunów).
Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Liczba miejsc ograniczona.


___________________________________________________________

Patroni medialni:

 

Podziel się:
Wykop Facebook
zabawki krolewicow.jpg

Zabawki dzieci królewskich w XVII wieku (artykuł, Silva Rerum)

Czym bawili się przyszli monarchowie, gdy jeszcze nie potrafili stanąć o własnych siłach, widzimy na portrecie Stanisława Leszczyńskiego, z przełomu …

Dni_Wilanowa_haft.JPG

Dziecięce Atelier | warsztaty haftu | 29 czerwca (aktualność)

Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy znakomicie się bawią, gdy mają pod ręką kolorowe nici, tkaniny i igły. Zapraszamy zatem małych artystów na przygodę, dzięki której poznają przyjemność okiełznania nitkowego chaosu i malowania nie pędzlem, lecz… igłą.

Peonie. Ilustracja Greta Samuel.jpg

Wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich | 13 lipca (aktualność)

Wszystkich miłośników natury zapraszamy do ogrodów wilanowskich, aby wspólnie odkrywać ich piękno i różnorodność. W czasie wycieczek dowiecie się, jakie rośliny i zwierzęta żyją w przypałacowym parku oraz jak przyroda zmienia się przez cały rok. Podczas każdego ze spotkań odkryjemy inne sekrety związane z dziedzictwem przyrodniczym królewskiej rezydencji w Wilanowie.

okladka cztery pory roku Morysin.png

Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin | spacer przyrodniczy | 7 lipca (aktualność)

Zapraszamy na spotkania z Julią Dobrzańską, autorką książki „Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin”. Podczas wspólnych wycieczek razem odkryjemy tajemnice czterech pór roku niezwykłego miejsca.