Apollo i dwie Muzy
karta katalogowa kolekcji
Malarstwo
Pompeo Girolamo Batoni
Rzym
po 1741
Olej, płotno
122 x 90 cm
Wil.1997
W zbiorach wilanowskich do 1939 r. znajdowały się dwa alegoryczne obrazy mistrza Batoniego: Apollo i dwie Muzy oraz Alegoria architektury, malarstwa i rzeźby, będące replikami warsztatowymi wysoko ocenianymi przez znawców. W 1996 r. dzięki staraniom Pełnomocnika Rządu ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą odzyskano obraz Apolla i dwie Muzy, który odnaleziono w Pawłowsku pod Petersburgiem. Oryginalne kompozycje Batoniego były wykonane dla Francesca Conti z Lukki, jednego z mecenasów malarza. Artysta najpierw namalował Alegorię architektury, malarstwa i rzeźby, przed 8 maja 1740 r., natomiast Apolla i dwie Muzy ukończył w styczniu 1741 r.
Obecnie obrazy znajdują sie w zbiorach prywatnych w Turynie. Oba przedstawienia od początku bardzo się podobały i były wielokrotnie powtarzane, a kopie wykonane w atelier Batoniego traktowano jak własnoręczne prace samego malarza.
Krystyna Gutowska-Dudek
Polecane
Metamorfozy
W pałacu w Wilanowie postaci mitologicznych bogów i bogiń przemieniają się – Apollo w Heliosa, Wertumnus w Bachusa, Zeus w …
Portrety Aleksandry Potockiej (jako Melpomeny) i Izabeli Potockiej (jako Polihymni)
Zgodnie z modą à la antique portrety przedstawiają damy upozowane na Muzy. Aleksandra została ukazana jako Melpomena, muza śpiewu i …
Skąd się wzięło muzeum?
Wyraz muzeum miał w czasach starożytnych inne znaczenie niż dziś. Museion to przybytek Muz. Czasami w Grecji nazywano tak zarośla, …