UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Historia stosunków polsko-niemieckich czy polsko-francuskich jest nieco przewrotna w swoim przekazie. Czy ważniejszy był wpływ Niemiec na obyczajowość, kulturę i funkcjonowanie instytucji prawnych w naszym kraju? Czy może Francji, wiążącej się z Polską nieodłącznie małżonkami władców i osobami na dworach królewskim i magnackich? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna, czego dowodem są relacje cudzoziemskich podróżników odwiedzających Rzeczpospolitą w XVII i XVIII w.15. Gabinet Etruski (O pałacu dla dzieci, PJM)

6_gabinet_etruski_folderek_sztuka_konserwacji.JPG

To pomieszczenie specjalnie urządzono tak, aby pokazać zbiory, które zgromadził Stanisław Kostka Potocki wraz z żoną Aleksandrą. Widzimy tu przede wszystkim antyczne naczynia lub ich kopie. Część z nich hrabia Potocki przywiózł z wykopalisk archeologicznych, które prowadził we Włoszech. Postaci przedstawione na naczyniach, zwanych czasem wazami antycznymi, opowiadają najczęściej mitologiczne historie lub pokazują życie codzienne. Dzięki nim dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy o starożytnych Grekach i Rzymianach. 

Popatrz uważnie na posadzkę. Naśladuje ona mozaikę, czyli obraz ułożony z niewielkich kamyczków lub kostek ceramicznych. Takie mozaiki zdobiły podłogi i ściany bogatych mieszkańców starożytnego Rzymu. Nasza wilanowska mozaika jest dużo młodsza – pochodzi z XIX wieku.

Tekst: Monika Klimowicz

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook