UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

ad_villam_okladka_inwentarz.jpg

Szósty tom serii "Ad villam novam", "Inwentarz Generalny 1696" rozpoczyna serię publikacji dokumentów inwentarzowych opisujących wyposażenie pałacu wilanowskiego od XVII do XIX wieku. Inwentarz spisany po śmierci króla Jana III Sobieskiego stanowi kluczową pozycję dla badaczy tego okresu będąc jedynym i najbardziej kompletnym rejestrem ruchomości króla na terenie stolicy. Przygotowane przez Annę Kwiatkowską opracowanie zawiera odpis dokumentu i komentarz krytyczny.


To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Modernizacja i przebudowa sal wystawowych galerii ogrodowych na piętrze pałacu

Najważniejsze zadanie do zrealizowania w projekcie jest związane z modernizacją i przebudową sal wystawowych obu galerii ogrodowych na piętrze pałacu. To jednoprzestrzenne pomieszczenia, które wzniesione zostały w latach 1682–1688 przez Agostino Locciego dla króla Jana III Sobieskiego. W XIX wieku wnętrza galerii zaadaptowano na potrzeby bibliotek. Po II wojnie światowej, w trakcie „barbarzyńskiego” z historycznego punktu widzenia remontu, sale pozbawione zostały pierwotnych, zabytkowych, zgodnych z epokowymi uwarunkowaniami dekoracji. Jednym z celów realizowanego projektu jest odtworzenie historycznych założeń tych pomieszczeń oraz nawiązanie do tradycji miejsca, równolegle z wprowadzeniem do galerii współczesnej myśli architektonicznej urządzania sal wystawowych. W ten sposób, po zakończeniu prac, cały pałac nie będzie już dłużej niespójny architektonicznie, funkcjonalnie i estetycznie.

Natychmiastowych prac i zabezpieczenia wymaga przede wszystkim dwupoziomowa konstrukcja stalowo-żelbetowa. Posiada widoczne spękania w spodnich powierzchniach płyt żelbetowych górnego poziomu dachu oraz w miejscach osadzenia stalowych ram nośnych. Elementy stalowe konstrukcji przeszkleń świetlików są skorodowane, a szyby w większości popękane. Górna płyta żelbetowa jest zawilgocona, na suficie wewnątrz galerii, tuż przy zbiegu ze ścianami, występują rysy, pęknięcia oraz zacieki, plamy wilgoci i zasolenia. To efekt złego rozwiązania technicznego w zakresie odprowadzania wody deszczowej za pomocą koryt deszczowych na pokryciach galerii. Rynny uszczelniano tu kilkanaście lat temu, a ściany zewnętrzne, zwłaszcza od zacienionej strony dziedzińca, oraz stropy sal wystawowych są niewystarczająco zaizolowane termicznie. Na niestabilną wilgotność i temperaturę oraz warunki mikrobiologiczne wpływ mają ponadto aluminiowe okna w ścianach szczytowych galerii. Konieczne prace to wymiana konstrukcji przykrycia galerii na nową, częściowe wewnętrzne ocieplenie murów pałacu i sal wystawowych, likwidacja zużytych koryt deszczowych i rynien oraz zastosowanie lepszego technicznego rozwiązana do odprowadzania wody deszczowej. Wykonanie prac remontowych i modernizacyjnych pozwoli na kompleksową rewaloryzację blisko trzech tysięcy metrów kwadratowych zabytkowych kubatur pałacu.

Logotypy POIiŚ3

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook