UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy


Nowa ekspozycja przy Gabinetach Chińskich – przywracanie pamięci o kolekcjach Stanisława Kostki Potockiego i jego potomnych

57_stanislaw_kostka_potocki_mniejszy.jpg

W 2019 r. w pałacu w Wilanowie zostanie otwarta nowa ekspozycja upamiętniająca kolekcjonerskie pasje Stanisława Kostki Potockiego i jego potomnych.

Na wystawie zaprezentujemy obiekty z wilanowskiej kolekcji dalekowschodniej dotychczas ukryte w magazynach. Zwiedzający będą mogli zachwycić się wyrobami rzemiosła artystycznego z ceramiki, szkła, a także laki oraz wykonanymi w technikach mieszanych. Ważnym wydarzeniem będzie prezentacja unikatowego stołu w stylu nanban, wykonanego w XVII w. w japońskich warsztatach, który odzyskał blask dzięki starannej, poprzedzonej badaniami konserwacji przeprowadzonej przez specjalistów w pracowni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

stol-namban-fragment2-fot-a-indyk.jpg

Wzbogaceniem wystawy będą treści edukacyjne związane z historią oraz konserwacją tego wyjątkowego mebla, prezentowane na nowoczesnym stanowisku multimedialnym. Jednym z ważnych wydarzeń naukowo-edukacyjnych związanych z nową ekspozycją będzie międzynarodowe seminarium „Nanban. Far East. Close Art”. Przedstawimy na nim wyniki prac badawczych i konserwatorskich przeprowadzonych w ostatnich latach przy bezcennym zabytku oraz jego znaczenie dla wilanowskiej kolekcji.

Nowa aranżacja obejmująca przestrzeń przy Pokojach Chińskich scali ekspozycję na piętrze południowego skrzydła pałacu wraz z niedawno udostępnioną publiczności nowoczesną Galerią Magazynową w Markoniówce. Zaktualizowana ekspozycja rozwinie i uzupełni najważniejsze wątki narracyjne w tych pomieszczeniach, dzięki czemu wyraźnie zaakcentowane będą zainteresowania kolejnych właścicieli Wilanowa i ich fascynacja sztuką orientalną.

Projekt aranżacji wnętrza autorstwa dr Barbary Kowalewskiej nawiązuje do wystroju i wyposażenia gabinetów chińskich urządzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego na pierwszym piętrze korpusu głównego pałacu w 1. ćwierci XIX w. Archiwalne fotografie tych pomieszczeń zaprezentujemy w materiale uzupełniającym wystawę.

Ekspozycja przy Gabinetach Chińskich przed zmianą aranżacji, fot. Agnieszka Indyk

Realizacja projektu wymaga przeprowadzenia licznych prac konserwatorskich oraz wykonania i zainstalowania nowoczesnego etalażu muzealnego: gablot, witryn i oświetlenia służących bezpiecznej prezentacji cennych zbiorów, a także stanowiska multimedialnego. Realizacja tego etapu nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu możliwy jest zakup specjalistycznych gablot ekspozycyjnych, oświetlenia i stanowiska multimedialnego w 2019 r.

Muzeum kontynuuje zamysł udostępniania publiczności jak największej liczby obiektów. W 2018 r. otwarto dla zwiedzających Galerię Magazynową. Aranżacja nowej wystawy jest kolejnym krokiem na drodze prezentowania historycznych kolekcji w sposób atrakcyjny, a równocześnie spełniający wymogi nowoczesnych założeń konserwacji prewencyjnej, a więc po prostu bezpieczny dla zabytków.

Zadanie „Nowa Ekspozycja przy Gabinetach Chińskich – przywracanie pamięci o kolekcjach St.K. Potockiego i jego potomnych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logo MKiDN

drukuj
Podziel się:
Wykop Facebook
stol-namban-blat-fot-a-indyk.jpg

International Conference „Nanban. Far East. Close Art”, 4–5 October 2019 | information and CFP (artykuł)

Museum of King Jan III’s Palace at Wilanów, Warsaw, Poland4–5 October 2019 The International Conference is crowning “The Collaborative Project of …

sepecik__laka_japonia_wil.2995.jpg

Sztuka Dalekiego Wschodu w galeriach magazynowych (artykuł, Silva Rerum)

W udostępnionej zwiedzającym części magazynu sztuki Dalekiego Wschodu można oglądać wiele interesujących i cennych obiektów. Zanim będzie można je poznać bliżej, warto zadać sobie pytanie: czemu zostały zgromadzone w tym miejscu, a nie w pałacowych wnętrzach?

4. Konserwacja stoły nanban 2017, fot. Z. Reszka.jpg

Konserwacja unikatowego japońskiego stołu nanban (artykuł)

Dzięki finansowemu wsparciu japońskiej fundacji Sumitomo i współpracy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z wybitnymi znawcami azjatyckiej laki przeprowadzono konserwację siedemnastowiecznego stołu w typie Nanban z kolekcji wilanowskiej. Był to jeden z pierwszych projektów konserwatorskich angażujących jednocześnie specjalistów z Japonii i Europy. Wpisuje się on w trwającą od lat dziewięćdziesiątych współpracę naukową i konserwatorską między Japonią a instytucjami światowymi, w których zbiorach znajdują się dzieła sztuki dekorowane laką wschodnią – niezwykli świadkowie nowożytnych kontaktów między Wschodem a Zachodem. Dzięki tej wymianie wiedzy i doświadczeń wypracowywana jest strategia ochrony tych bardzo delikatnych orientalnych eksponatów.

Stół typu nanban.jpg

Stół typu nanban (Kolekcja, PJM) (artykuł)

Stół typu nanban Anna Ekielska Japonia, początek XVII w.Nanban, czyli „sztuka południowych barbarzyńców” oznacza XVI- i XVII-wieczne wyroby japońskiej sztuki dekoracyjnej, w …

Markoniówka.jpg

Galeria Magazynowa w Markoniówce (film)

Zapraszamy do zwiedzania nowo otwartej Galerii Magazynowej w Markoniówce! Galeria Magazynowa to przestrzeń ekspozycyjna, która powstała w Markoniówce – niewielkim, trzykondygnacyjnym …

Sniadanie769.jpg

Odnowione Pokoje Chińskie i Myśliwskie (artykuł)

Nowa galeria w odnowionych Pokojach Chińskich i Myśliwskich