UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych. Dzięki aplikacji możliwa będzie automatyczna identyfikacja obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.


Wszyscy ludzie króla | historia ożywiona | letnie weekendy

aktualność

rekonstrukcja_militarna_baner_poziomy.jpg

W letnie weekendy zapraszamy na spotkania z historią ożywioną. W ogrodach w pobliżu Pompowni spotkać będzie można staropolskiego podróżnika, królewskiego towarzysza broni, mincerza oraz kowala, którzy pochwalą się swoim fachem, a także zwykłego szlachcica, który ujawni zawartość podróżnego sepetu. 

W każdą sobotę i niedzielę wybrani ludzie króla będą pełnić służbę w obozie królewskim i opowiadać o różnorodnych aspektach życia w dawnej Polsce. Zaprezentują przy tym ciekawe przedmioty i umiejętności, wykorzystując niezwykłą sztukę rekonstrukcji.

U geografa

Jak wyglądała przestrzeń geograficzna Rzeczpospolitej Obojga Narodów? Na jakie elementy rzeczywistości zwracali uwagę dawni podróżnicy? W warunkach polowych, w jednym z historycznych namiotów spotkacie postać geografa Jego Królewskiej Mości, który przybliży świat XVII-wiecznych peregrynacji. Spojrzymy na Polskę oczami cudzoziemskich podróżników, posłów i towarzyszy broni. Jaki obraz Rzeczpospolitej wyłoni się z tych relacji? Czy staropolska kultura była postrzegana osobliwie, a może nie budziła większych emocji wśród zagranicznych obieżyświatów? Zapraszamy na spotkanie z geografem, który przedstawi niezwykle ciekawą i złożoną wizję postrzegania XVII-wiecznego świata.

Kuźnia polowa – kowal

kuźnia_5.JPG

Poznajcie jedno z najważniejszych rzemiosł w dawnej Rzeczpospolitej! W zrekonstruowanym historycznym wozie urządziliśmy kuźnię polową. Tego typu warsztat towarzyszył każdej wyprawie wojennej. Kowal zajmował się wyrobem najbardziej potrzebnych narzędzi, naprawą uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego oraz oczywiście podkuwaniem koni. Kowal uruchomi miech, zaprezentuje podstawowe narzędzia kowalskie i sposoby kształtowania metalu. Na naszych oczach z prostego kawałka metalu powstaną niezwykłe, oparte na wzorach historycznych przedmioty: noże, widelce, groty do strzał i podkowy.

Królewski mincerz

Poznajcie mincerza – człowieka bijącego monetę na rozkaz Jego Królewskiej Mości! Jakie były środki płatnicze w XVII wieku? Co widniało na monetach i jakie były ich nominały? Co można było kupić za szeląga, a co za orta? Zajrzyjcie do królewskiej mennicy i posłuchajcie opowieści o sile nabywczej pieniądza i cenach najpopularniejszych produktów. Zobaczcie podstawowe sprzęty i narzędzia mincerskie, a także spróbujcie swoich sił, własnoręcznie wybijając historyczną monetę.

Poloniae Militaria – towarzysz broni

Wsłuchajcie się w barwne opowieści o kulturze sarmackiej. Poznajcie dzielnych żołnierzy, walecznych husarzy, wielkich magnatów, ale też całą plejadę postaci podejrzanych i kontrowersyjnych. Sprawdźcie, ile ważyła szabla i czy hełm husarski jest wygodny.

Rekonstruktora ubrany w strój z epoki będzie snuł staropolskie gawędy o przygodach wojennych. Zaprezentuje też repliki różnych rodzajów XVII-wiecznej broni, np. pistolet, szablę polską, buzdygan czy muszkiet lontowy. Będziecie mogli dotknąć tych eksponatów i sprawdzić, jak działają.

ozdoba szlacheckiej glowy.jpg

Szlachcica żywot codzienny

Wsłuchajcie się w staropolskie opowieści szlacheckie. Dowiedzcie się, kim był, gdzie mieszkał i jak żył typowy Sarmata. Jakie obowiązki i prawa niosła za sobą przynależność do uprzywilejowanego stanu? Jak wyglądał dzień przeciętnego szlachcica? Jakie rzeczy uważał za najbardziej potrzebne? O XVII-wiecznym życiu codziennym opowie nam podróżny sepet ­– osobliwa skrzynka pełna najpotrzebniejszych, czasem bardzo oryginalnych przyborów.

Poseł na Sejm

Szlachecki sejm polski w XVII wieku sprzyjał nie tylko gorącej wymianie poglądów politycznych, lecz także prezentacji sztuki oratorskiej. To ona decydowała o sile przekonania lub zbicia argumentów przeciwnika. Dzięki niej również poznawało się poziom edukacji posła. Mimo że w czasach Jana Sobieskiego językiem urzędowym był już język polski, szlachta polska na sejmach popisywała się „znajomością” łaciny, którą – nie zawsze udolnie – wplatała w swe długie i kwieciste oracje. Posłuchajcie opowieści posła na sejm!

Kawa u Kulczyckiego

podroze_z_kawa_fot_n_kokoszka.jpg

Czy wiecie, że kawa znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO? Ma też wiele wspólnego z bitwą pod Wiedniem. Jak zatem z obozu tureckiego trafiła do parku wilanowskiego? Opowie Wam o tym… Jerzy Franciszek Kulczycki!

Ze znalezieniem go w wilanowskim parku nie powinniście mieć problemu. Podążajcie za zapachem kawy… Zobaczycie, jak wygląda kawowiec i jak palono ziarna, gdy jeszcze nie było palarni. Opowiemy, w czym podawano kawę w pałacach magnackich. Jako ciekawostkę pokażemy też kopi luwak – niezwykle drogi gatunek kawy wytwarzany z ziaren wydobywanych z odchodów zwierzęcia.

_________________________________________________________________________________ 

MIEJSCE: park, przy drodze do Pompowni.
TERMIN: każda letnia sobota i niedziela, w godz. 11–16.
WSTĘP: w cenie biletu wstępu do parku.

_________________________________________________________________________________

KONTAKT
Joanna Zientek
t: + 48 22 5442 763
m: jzientek@muzeum-wilanow.pl

Podziel się:
Wykop Facebook
Apteczka3.jpg

Staropolska apteczka | pokazy i gawędy w pałacu | każda niedziela maja (aktualność)

Spacerując po pałacu, w jednej z komnat spotkacie pannę apteczkową w stroju z epoki, która zaprezentuje wyposażenie XVII-wiecznej apteczki. Będziecie mogli obejrzeć i powąchać wybrane specyfiki, dowiecie się także, do czego służył alembik i jakie dolegliwości zdrowotne trapiły króla Jana i królową Marysieńkę. Zapraszamy w każdą niedzielę maja, w godz. 11–14. Wstęp w cenie biletu do pałacu.

szlachcic polski.jpg

Mityczni przodkowie – kim właściwie byli Sarmaci? (artykuł, Silva Rerum)

W epoce staropolskiej przywiązywano dużą wagę do genealogii, poszukiwano jak najdawniejszych przodków, aby wypaść korzystnie w porównaniu z mieszkańcami innych …

damy w ogrodach1, fot. Maciek Domański.jpg

Damy w ogrodach | historia ożywiona | letnie weekendy (aktualność)

Przyjdźcie do ogrodów wilanowskich, odszukajcie damy w dawnych strojach i sprawdźcie, czym się zajmowały. Posłuchajcie opowieści o XVII-wiecznej etykiecie, modzie i urodzie, gotowalniach... A następnie sami przebierzcie się w dawny strój i spróbujcie swoich sił w tańcu lub teatrze dworskim. Zapraszamy we wszystkie letnie weekendy!

tańce dworskie.jpg

Warsztaty rekonstrukcyjne (artykuł z wewnątrzną nawigacja)

Dzięki rekonstrukcji odtwarzamy rozmaite aspekty życia w dawnej Polsce – sięgamy do kaligrafii, drukarstwa, do staropolskiej kuchni, a także na salony, gdzie odbywały się huczne tańce.

Wspólne dzieło Klubu Haftu 10. Gotowe dzieło.jpg

Klub Haftu: rekonstrukcja haftu na podstawie portretu księcia Jakuba (album zdjęć)

Rekonstrukcja haftu na podstawie portretu księcia Jakuba znajdującego się w kolekcji …

Orszak_krolewski_na_tle_krajobrazu_Adam_Frans_van_den_Meulen_XVII w.jpg

Podróże „wielkich panów” w czasach Jana III Sobieskiego (artykuł, Silva Rerum)

Pomimo trudów związanych z pokonywaniem drogi, znalezieniem odpowiedniego noclegu czy zagrażającym niebezpieczeństwem szlachta z wielu powodów udawała się w dalekie …

jelita_herb_zamoyskich.jpg

„Synu mój miły”. Instrukcja podróżna Anny Zamoyskiej dla synów (1699/1700) (artykuł, Silva Rerum)

Wśród staropolskich instrukcji podróżnych znajdują się również takie, które zostały napisane przez matki dla synów. Stanowią one dość liczną grupę. …

Ignacego Potockiego podróż edukacyjna (artykuł, Silva Rerum)

Po nauce w pijarskim Collegium Nobilium Ignacy Potocki (1750–1809), późniejszy marszałek wielki litewski, wyruszył w roku 1765 w podróż edukacyjną, …

Wywód_dembołęcki.jpg

Sarmacki język pierwotny (artykuł, Silva Rerum)

Przez wiele stuleci europejscy myśliciele zastanawiali się nad kwestią pochodzenia języków używanych przez ludzi. Mowa, język artykułowany i możliwość komunikowania …

57_jan dobrogost krasiński, michał anioł palloni, włochy, polska, płótno, olej, ok. 1700..jpg

Sarmatyzm oświecony w czasach Jana III (artykuł, Silva Rerum)

Sarmatyzm jest pojęciem szerokim i dyskusyjnym. Obok zewnętrznych cech (swoisty sposób bycia, rubaszność, ciemnota i konserwatyzm staroszlachecki) sarmatyzm obejmował różnorodne …