Figurka boga Shou Xing
karta katalogowa kolekcji
Rzeźba
Chiny
Okres Kangxi (1662-1722)
Kryształ górski
22,5 x 14 cm
Wil.3757
Charakterystyczna postać Shou Xing – starca w obszernej szacie, z dużą owalną głową i długą brodą, trzymającego w ręku brzoskwinię – wyrzeźbiona jest z kryształu górskiego. Figurka ta mogła być przeznaczona do domowego ołtarza, może też być zaliczana do grupy przedmiotów – ciekawostek „ze stołu uczonego”. Shou Xing (Shou Lao) jest bogiem nieśmiertelności i starości, należy do chińskiej taoistycznej gwiezdnej trójcy bogów pomyślności nazywanej San Xing. Zwykle ukazywany jest z brzoskwinią nieśmiertelności w dłoni, czasem towarzyszy mu żuraw albo jeleń. Pozostali bogowie z tej trójcy to Fu Xing Shou, bóg szczęścia, i Lu Xing, bóg dobrobytu. Przedstawienia ukazujące całą trójcę bogów wyrażają trzy podstawowe atrybuty dobrego życia według tradycji chińskiej.
Figurka pochodzi z kolekcji Stanisława Kostki Potockiego. W książce „O sztuce u dawnych, czyli Winkelman polski” pisząc o sztuce chińskiej wspomniał: (…) znajdują się także, lecz nader rzadko kryształowe chińskie figury. Sam taką przeszło 9 calową posiadam z najczystszego kryształu na podstawie, a raczej małej ametystowej skale stojącą.
Anna Ekielska
Polecane

Europa dąży do Chin (e-learning)
Wysiłki misjonarzy Towarzystwa Jezusowego, w tym również Polaków, odegrały szczególną rolę w przekazywaniu zachodniej wiedzy, nauki i kultury Chińczykom. Trzeba pamiętać, że początkowo, zamknięte dla cudzoziemców Chiny surowymi karami i okropnościami więzień odstraszały nawet najodważniejszych. To jezuici zbudowali podwaliny pod szerzenie chrześcijaństwa w Państwie Środka.

Fascynujący Daleki Wschód (e-learning)
Wilanowska kolekcja sztuki dalekowschodniej jest niezwykłym zbiorem, świadectwem poszukiwań, fascynacji, gustów XVII-, XVIII- i XIX-wiecznych kolekcjonerów. Kolekcja ta, wystrój Gabinetów i Apartamentów Chińskich oraz niepowtarzalne wilanowskie chinoiserie są nierozerwalnie związane z historią królewskiej rezydencji i jej mieszkańcami.

Kula z kości słoniowej (karta katalogowa kolekcji, Kolekcja)
Kula wykonana z kości słoniowej, rzeźbiona ażurowo, ozdobiona długim frędzlem z jedwabiu. Zawiera w sobie 13 mniejszych koncentrycznych kul, z których każda dekorowana jest innym ornamentem i porusza się niezależnie.