Kilim dworski – podstawy tkactwa ręcznego | od 7 lutego
aktualność
Pod różnymi nazwami, takimi jak tapisjerstwo lub szpalerstwo, tkactwo ręczne od wieków wypełniało dwory królewskie i szlacheckie. Tkane dzieła stanowiły znaczny dorobek piękna i kultury. Powróćmy do starych technik, aby ożywić ten świat.
Podczas warsztatów poznamy podstawy techniki tkania ręcznego: sposoby zakładania osnowy i przeplatania wątku. Nauczymy się podstawowych splotów, takich jak splot płócienny, splot skośny i rypsowy, a także sposobów łączenia wątków, wyrabiania kształtów. Poznamy broszowanie – sposób na uszlachetnienie naszej tkaniny. Zmierzymy się ze sposobami naprawy błędów tkackich. A także pięknie wykończymy powstałe tkaniny. Utkamy mały kilim na ramce tkackiej – według wybranego projektu, który będzie odwzorowaniem kilku motywów z tkanin pałacowych. Trzymiesięczny warsztat daje podstawy do nauki bardziej zaawansowanych technik tkania.
Kurs obejmuje 10 trzygodzinnych spotkań.
Prowadząca: Dorota Wrońska
Kiedy: wtorki, luty – 7,14,21,28, marzec – 7,14,21,28, kwiecień – 18 i 25
Godz.: 17.30–20.30
Gdzie: Domek Lanciego
Koszt: 800 zł
Uwaga: umożliwiamy płatność w dwóch częściach. Bilet na drugą część (kolejne 5 spotkań) pojawi się 1 marca i trzeba go zakupić do 6 marca.
Dorota Wrońska – artystka tkaniny, tkaczka, rękodzielniczka, malarka. Prowadzi pracownię artystyczną w Warszawie. Tworzy prace artystyczne i użytkowe, głównie gobeliny, stosuje techniki mieszane. Od lat bierze udział w wystawach indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą. Organizuje i prowadzi warsztaty. Pasjonują ją historyczne techniki tkackie, szczególnie tkactwo dworskie.
Polecane

Domek Lanciego po remoncie
W listopadzie 2022 r. otworzyliśmy Domek Lanciego – nowe miejsce twórcze na mapie Warszawy, w całości oddane dawnym rzemiosłom. Będziemy …

Lazurowy jedwab i szare sukno. Kilka słów o tkaninach kupowanych przez młodych podróżników epoki baroku
We Lwowie XVII i XVIII wieku sklepy bławatne kusiły klientów ofertą różnorodnych tkanin. Szlachta i magnateria mogła znaleźć tam zarówno …

Splot historii w barokowej tkaninie
Tkaniny dekoracyjne były nieodłącznym elementem wyposażenia staropolskich wnętrz. Pokrywały ściany jako obicia lub tapiserie, stanowiły oprawę dla okien i drzwi, …

Tkanina wschodnia (mihrab)
Tkanina wschodnia powstała w 2 poł. XIX wieku w wyspecjalizowanej manufakturze hafciarskiej na terenie Imperium Otomańskiego. Dokładne miejsce produkcji jest …

Brokatowe tkaniny fotela z Gabinetu Holenderskiego
Fotel typu fauteuil de bergère w stylu Ludwika XV, z kompletu mebli (4 fotele i 2 kanapy) z Gabinetu Holenderskiego, …