Kuchnia lwowska
Co sprawia, że lwowski smak jest tak niezwykły? Przepisy? Składniki? Ludzie? Klimat? Wszystko to razem...
Lwowska kuchnia przez wieki formowała się na przecięciu szlaków handlowych i wśród zawieruch politycznych. Szybko reagowała na potrzeby wszystkich lwowian - autochtonów, poszukiwaczy marzeń i przypadkowych przybyszów. Lwowscy kucharze i gospodynie chętnie wykorzystywali przywiezione z Bałtyku i Dunaju śledzie, wschodnie korzenie, francuskie sery czy parmeńską szynkę, sycylijskie pomarańcze i inne jeszcze przysmaki. Przyrządzano je wedle własnego lwowskiego gustu, wymyślano nowe przepisy i wkrótce nikt nie umiał sobie wyobrazić, jak można obejść się bez ulubionej gałki muszkatołowej, salami czy na przykład parmezanu.
Marianna Dushar – antropolożka, autorka bloga kulinarnego oraz Ihor Lylo – historyk specjalizujący się w tematyce kulinarnej, współpracownik Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, stworzyli bogatą i złożoną opowieść, która oddziałuje na wszystkie zmysły. To pierwsza taka książka o Lwowie, która opisuje historię tego wyjątkowego miasta i jego kuchni unikając wyłącznie polskiej lub ukraińskiej perspektywy.
Ta książka to klucz do Lwowa i jego smaku. Zatem - Lwowie, otwórz się!
„Kuchnia Lwowska” już w sprzedaży!
Wydawca: Znak Literanova
Polecane
Łyczaków i gastronomia, czyli kilka słów o słynnych producentach żywności z starej Galicji
Cmentarz Łyczakowski całkiem słusznie jest uważany za jedną z najsłynniejszych europejskich nekropolii. Wizyta w tym miejscu może być interesującym doświadczeniem, …
Smaki śródziemnomorskie na stołach mieszczan Lwowa w XV-XVII wieku
W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania badaczy dziedzictwem kulinarnym Lwowa, jednego z największych miast Europy Wschodniej. Pierwsze próby analizy problemu …