Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Fundacja Veolia – razem dla ekologii!
27 września 2023 r. o godz. 9.00 w Sali Białej Pałacu Wilanowskiego przedstawiliśmy nowy projekt pn. „Król Ogrodnik – lekcje i warsztaty przyrodnicze w Muzeum Pałacu w Wilanowie”. W jego ramach zorganizujemy 80 lekcji muzealnych i przyrodniczych warsztatów edukacyjnych oraz otwarte wydarzenie plenerowe. Projekt jest adresowany do dzieci i młodzieży ze środowisk wykluczonych ekonomicznie i społecznie, a jego realizacja jest możliwa dzięki efektywnej współpracy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z Fundacją Veolia, która działa m.in. na rzecz ochrony środowiska.
Dzieje historycznych ogrodów wilanowskich i parku, bioróżnorodność i wyzwania z zakresu ekologii – to tematy, które chcielibyśmy poruszyć z naszymi gośćmi, uwrażliwiając ich na problemy środowiskowe i zagadnienia związane z ekosystemem rezydencji wilanowskiej. Zajęcia będą oparte głównie na pracy warsztatowej i aktywnym, włączającym uczestnictwie, a także doświadczeniu sensorycznym.
– Edukacja, od ponad 15 lat istnienia Fundacji, jest jednym z jej najważniejszych filarów. A wspieranie projektów poświęconych bioróżnorodności wpisuje się w jej najważniejsze cele – wyjaśnia Izabela Rakuć-Kochaniak, prezeska zarządu Fundacji Veolia Polska. – Z wielkim entuzjazmem włączyliśmy się we współpracę z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, bo jest to piękne i wyjątkowe miejsce, a my musimy dołożyć wszelkich starań, by takim właśnie pozostało dla kolejnych pokoleń. Dbanie o zachowanie różnorodnych elementów przyrody w mieście, takich jak parki, skwery, zielone dachy, zielone ściany budynków czy ogrody deszczowe, ma bezpośredni wpływ na zapewnienie dobrego klimatu przyrodniczego i społecznego miasta – w tym przypadku także na dziedzictwo kulturowe i historyczne.
Chcielibyśmy przekazać gościom, jakie zagrożenia powstają, gdy ogród i park historyczny stykają się z przestrzenią miejską. Projekt ma również na celu integrację międzypokoleniową, kształtowanie i utrzymywanie postaw oraz zachowań proekologicznych.
Wierzymy, że edukacja i systematyczne działania społeczne mogą znacząco wpłynąć na podniesienie świadomości ekologicznej, a tym samym na ochronę dziedzictwa przyrodniczego.