Seminarium Monumentum Sobiescianum | 30 marca

Zapraszamy na pierwsze w 2023 r. seminarium z cyklu „Monumentum Sobiescianum”.
Gościem najbliższego spotkania będzie dr Jarosław Pietrzak, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej (Instytut Historii i Archiwistyki, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), który wystąpi z referatem zatytułowanym:
„Klasztor benedyktynek-sakramentek w Palazzo Zuccari w Rzymie jako przejaw religijności i działalności fundatorskiej królowej Marii Kazimiery d’Arquien Sobieskiej”.
Kiedy: 30 marca (czwartek), godz. 15.00
Gdzie: Villa Intrata, sala na I piętrze
Zapraszamy!
Polecane

Festa i muzyka na dworze Marii Kazimiery w Rzymie
Królowa Maria Kazimiera była osobą ze wszech miar niezwykłą; obdarzona nie tylko wybitną urodą, ale też nieprzeciętnym umysłem, miała ogromne ambicje polityczne i należała do grona sawantek. Była przy tym kobietą spełnioną, kochaną przez swego drugiego męża Jana Sobieskiego i czułą matką gromadki dzieci. Dr Aneta Markuszewska przedstawia jeszcze inne oblicze Marysieńki – wybitnej koneserki muzyki i mecenaski, która już jako królowa wdowa realizowała swoje estetyczne ambicje rezydując w Rzymie (1699–1714).

Jak Maria Kazimiera spędzała czas w Rzymie, czyli o życiu codziennym królowej w latach 1699-1703
Z biografii Marii Kazimiery autorstwa Michała Komaszyńskiego wynika, że królowa wiodła w Wiecznym Mieście ciekawe życie, nie stroniąc od przyjemności, …

Polska królowa Maria Kazimiera d’Arquien Sobieska nawiedza grób św. Antoniego w Padwie
W początkach stycznia 1699 r. królowa Maria Kazimiera d’Arquien Sobieska, podróżująca do Wiecznego Miasta, przybyła na tereny władztwa Republiki Weneckiej. …