Warsztaty dawnych rzemiosł
aktualność
W czasach króla Jana III z pewnością nie było programistów i grafików komputerowych. Funkcjonowało za to mnóstwo innych zawodów, o których dziś już miewamy małe wyobrażenie. Na czym polegała praca takich fachowców jak drukarz, kowal czy mincerz? Jakich narzędzi używali i jakie dzieła wychodziły spod ich rąk?
Być kowalem (nie tylko) własnego losu (7–11 lat)
Kowalstwo przez tysiące lat stanowiło jeden z najtrudniejszych, ale i najbardziej potrzebnych człowiekowi zawodów. Kowale uważani byli za wysokiej klasy specjalistów rzemieślników. Od najdawniejszych czasów występowali w przeróżnych opowieściach i legendach.
Poznajmy więc ich pracę, specjalności i budzące zachwyt metody obróbki rozżarzonego do tysiąca stopni metalu. Zajrzyjmy też do wnętrza działającej kuźni i na własne oczy zobaczmy, jak wygląda i działa.
Uczestnicy warsztatów poznają różnice pomiędzy specjalnościami kowalskimi, a także między żelazem a stalą. Nauczą się, jak trzymać młotek, oraz dowiedzą, gdzie stanąć przy kowadle. Poznają zastosowanie poszczególnych narzędzi i sprawdzą zasady ich działania.
Kiedy: wtorki, czwartki od maja 2022 r.
Gutenberg i jego wynalazki (10–12 lat)
Na czym polega drukowanie i jakie były jego początki? Jak wyglądały „drukarki” przed XV wiekiem? Ile trwało powstawanie tekstu? Posłuchajmy opowieści o historii druku, Janie Gutenbergu i jego wynalazkach. Jak ten wynalazek zmienił życie ludzi w tamtych czasach? Zapoznamy się z działaniem prawdziwej prasy drukarskiej, którą będziemy mogli wprawić w ruch. Zapraszamy do Drukarni Królewskiej!
Dobry żart tymfa wart – warsztat mincerski (12–18 lat)
Po co nam pieniądze? Skąd się wzięły? Jakie formy pieniądza stosowano przed pojawieniem się monet? Czy w Rzeczpospolitej szlacheckiej trzeba było płacić podatki? Jakie czynniki wpływały na rozwój i zastój gospodarki? Czym było płacidło i barter? Kim był mincerz?
Poznamy monety z czasów Jana III Sobieskiego i dowiemy się, od czego zależała wartość danej monety. Wybijemy wspólnie monety – tymfy i nauczymy się przeliczać pieniądze. Na koniec zagramy w grę dotyczącą wymiany handlowej.
Laudacje, czyli o pochwałach króla Jana III w literaturze i grafice (14–19 lat)
Kto z nas lubi, żeby go chwalono? A z jakiego powodu wychwalano króla? Czym były winszowania, peany, triumfy, trofea? W czasie warsztatów odtworzymy tytulatury króla i sięgniemy do dawnego języka, aby stworzyć panegiryk i stemmat. Warsztaty wzbogacą Waszą wiedzę o języku i zapoznają z dawnymi sposobami druku słowa i grafiki. Owocem wspólnej pracy będzie minisłowniczek ciekawych słów wydrukowany na papierze czerpanym.