Europejski Dzień Ogrodów Historycznych | 26 kwietnia | Podziel się z wspomnieniami z ogrodu
aktualność
Europejski Szlak Ogrodów Historycznych (ERHG) zaprasza na obchody II Europejskiego Dnia Ogrodów Historycznych (EDHG) odbywające się pod hasłem: „Ogrody historyczne i kształtowanie się tożsamości europejskiej” – odkryjmy, w jaki sposób ogrody historyczne przyczyniają się do kształtowania różnorodnej i wspólnej tożsamości europejskiej. Jednocześnie świętujemy piątą rocznicę założenia Stowarzyszenia Europejskiego Szlaku Ogrodów Historycznych (ERHG) oraz przyznania ERHG certyfikatu Szlaku Kulturowego Rady Europy.
Program Szlaki Kulturowe, zainicjowany przez Radę Europy w 1987 roku, pokazuje w widoczny sposób, poprzez podróż w czasie i przestrzeni, jak dziedzictwo różnych krajów i kultur Europy stanowi wspólne dziedzictwo kulturowe. Szlaki Kulturowe realizują w praktyce podstawowe wartości Rady Europy: prawa człowieka, demokrację kulturową, różnorodność i tożsamość kulturową, dialog, wzajemną wymianę i wzbogacanie ponad granicami i wiekami. Do 2020 roku zarejestrowano 40 certyfikowanych Szlaków Kulturowych Rady Europy (www.coe.int/routes).
Z okazji certyfikacji ERHG tegoroczny temat „Ogrody historyczne i kształtowanie się tożsamości europejskiej” podkreśla transgraniczną wartość dziedzictwa ogrodów historycznych. Dziedzictwo to odzwierciedla tożsamość europejskich krajów i regionów na przestrzeni wieków, jak również pokazuje ich jedność we wspólnym tworzeniu lepszego życia i krajobrazu.
Dzień 26 kwietnia upamiętnia także założenie Stowarzyszenia ERHG – w 2016 r. kilka europejskich ogrodów historycznych połączyło swoje siły, aby stworzyć sieć promującą bliskie im wartości. Dziś ERHG zrzesza 38 ogrodów z siedmiu krajów oraz instytucje akademickie, badaczy i profesjonalistów.
Z okazji obchodów przygotowano serię filmów pt. „Ogrody historyczne Europy” – jej pierwszy rozdział poświęcony został ogrodom średniowiecznym. To inicjatywa ogrodów La Alhambra w Granadzie w Hiszpanii, która uzupełnia program działań organizowanych przez członków ERHG, takich jak wizyty z przewodnikiem, wirtualne wycieczki, wykłady, konferencje prasowe, wystawy, sadzenie drzew, wolontariat.
Pełen program Dnia Ogrodów dostępny jest na stronie http://europeanhistoricgardens.eu. Zachęcamy również wszystkich miłośników zabytkowych ogrodów do włączenia się w obchody poprzez dzielenie się swoimi wspomnieniami, zdjęciami lub filmami z zabytkowych ogrodów w naszych mediach społecznościowych pod #europeandayhistoricgardens.
Zabytkowe ogrody stanowią wyjątkowe dziedzictwo – wyjaśnia ono naszą tożsamość i historię oraz wielostronne wymiany kształtujące naszą różnorodność kulturową. Ogrody są częścią naszych wspomnień, magicznymi przestrzeniami inspiracji, miejscami spotkań, oazami w naszych miastach. Są dobrem, które w dzisiejszych czasach doceniamy jeszcze bardziej niż kiedyś. Poprzez świętowanie II EDHG szerzymy wiedzę i wyrażamy uznanie dla historycznych ogrodów jako części naszej europejskiej pamięci, historii i dziedzictwa.
Europejski Szlak Ogrodów Historycznych to stowarzyszenie non profit, a jego członkami są europejskie ogrody historyczne i instytucje, które łączy wspólny interes ochrony i promocji dziedzictwa ogrodów historycznych. ERHG działa na rzecz bezpiecznej przyszłości europejskiej zielonej spuścizny i tożsamości. Robi to poprzez generowanie i promowanie wysokiej jakości treści edukacyjnych, kulturalnych i turystycznych, które służą ochronie i podnoszeniu świadomości dotyczącej europejskiego dziedzictwa oraz wspierają wymianę kulturalną i zrównoważoną turystykę.
Od 2020 r. Europejski Szlak Ogrodów Historycznych jest Szlakiem Kulturowym Rady Europy.
Polecane

Z wizytą w ogrodach – Europejski Dzień Ogrodów Historycznych | warsztaty online | 26 kwietnia
26 kwietnia przypada Europejski Dzień Ogrodów Historycznych. Z tej okazji zapraszamy serdecznie rodziny z dziećmi w wieku 6–9 lat na …

Ogrody muzeum wśród 10 najpiękniejszych w ERHG
Miło nam poinformować, że ogrody Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zostały uznane przez „El Mundo” za jedne z …

Fundatorki architektury, mecenaski sztuki, projektantki ogrodów. Nowe role kobiet w dawnej Rzeczypospolitej
Tradycyjnie kobiety w kulturze staropolskiej zajmowały się opieką nad domem, hodowlą roślin oraz dbaniem o dzieci i zwierzęta gospodarskie. Do …

Europejski Szlak Ogrodów Historycznych (ERHG)
Europejski Szlak Ogrodów Historycznych (European Route of Historic Gardens – ERHG) jest organizacją pozarządową zrzeszającą najwspanialsze ogrody historyczne Europy powołaną …

Smaki królewskich ogrodów
Polecamy miniprzewodnik kulinarno-ogrodowy „Smaki królewskich ogrodów”. Napisali go goście uczestniczący w naszym projekcie „Goście gościom”, aby inspirować do poszukiwania nowych …