Kobieta w lustrze
film
Małżeństwa z miłości na szczytach władzy nie były w XVII wieku zjawiskiem częstym. Związek Jana Sobieskiego i Marii Kazimiery jest na tym tle wyjątkowy. Wiosną 1655 r. Sobieski poznał na dworze monarszym czternastoletnią dwórkę królowej Ludwiki Marii, Marię Kazimierę d’Arquien, która stała się odtąd jego „niepokonaną pasją”, a w roku 1665 - żoną. Zakochali się w sobie, kiedy jeszcze nic nie wskazywało na to, że Sobieski otrzyma koronę. Przez lata tworzyli zgrane małżeństwo nie tylko w sprawach prywatnych, ale i politycznych. W pałacu w Wilanowie odnajdujemy liczne ślady wielkiej miłości wpisanej w wielką politykę i o tym opowiada nasz film.
Polecane

Sawantki (multimedium)
Bez tych kobiet historia potoczyłaby się zupełnie inaczej. Często to właśnie one decydowały o sukcesach i porażkach najważniejszych osób i całych państw. Ambitne, piękne, wykształcone i zawsze osiągające to, co sobie zamierzyły. Sawantki.

Zakochany Król (e-learning)
Pałac w Wilanowie, rezydencja zakochanej pary królewskiej, kryje wiele wspaniałych dzieł sztuki o tematyce miłosnej. Na obrazach i plafonach odnajdziesz …

Pęknięta tarcza (film)
Jan III Sobieski i Maria Kazimiera byli partnerami nie tylko w sprawach prywatnych, ale i politycznych. Udało im się stworzyć ciepły rodzinny dom dla czwórki dzieci, tak różny od usztywnionych etykietą absolutystycznych dworów Europy. Zobacz film o dzieciach Jana III i Marysieńki, o wzlocie i upadku rodu Sobieskich.

Portret rodziny króla Jana III Sobieskiego (artykuł, Silva Rerum)
W Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu w Krakowie znajduje się – pochodzący z kolekcji Broel – Platerów w Wilnie – …

Astrea i Celadon czyli listy Jana Sobieskiego i Marysieńki (artykuł, Silva Rerum)
W sierpniu i wrześniu 1661 r. chorąży wielki koronny Jan Sobieski namiętnie pożerał francuskie romanse. Z największym przejęciem zaczytywał się …

Ogród fruktyfikujący króla Jana i królowej Marysieńki (artykuł, Silva Rerum)
Po obu stronach dziedzińca pałacowego utworzony został kwaterowy ogród owocowo-warzywny, tak zwany „ogród fruktyfikujący”. Były to symetrycznie skomponowane ogrody z …