Międzynarodowa konferencja „Sobiescy w pamięci” | 5–7 listopada
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji zatytułowanej „Sobiescy w pamięci – przedmioty, miejsca, formy i znaczenia”, która odbędzie się w dniach 5–7 listopada 2024 roku.
Organizujemy konferencję, by pobudzić dyskusję na temat celów, form oraz znaczeń przypominania postaci Jana III (a także rodu Sobieskich), zależnie od czasu i miejsca, począwszy od XVIII wieku do współczesności. Chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad tym jakie cechy i jakie wartości wiążą się z postacią / figurą Jana III, że do dziś pozostaje on jednym z najbardziej kojarzonych bohaterów w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Polski, w kraju, jak i poza jego granicami. Jak uzasadnić to, że konotacje związane z pamięcią o Janie III są w większości pozytywne? Co wpłynęło na to, że wizerunek króla Sobieskiego dołączył do powszechnie identyfikowanych znaków i wciąż jest eksploatowany? Mamy nadzieję, że konferencja stanie się okazją do interdyscyplinarnej wymiany spostrzeżeń na temat fenomenu pamięci o Janie III; o świadectwach przypominania jego postaci w sztuce i kulturze, w przestrzeni publicznej, w przedmiotach codziennego użytku.
Konferencja będzie miała charakter międzynarodowy, przewidujemy wystąpienia w językach polskim i angielskim.
Polecane
Bohater czy malkontent? Odbiór Jana Sobieskiego w Wielkiej Brytanii w świetle „London Gazette", 1665–1674
Ralph Josselin, anglikański pastor z niewielkiej miejscowości Earls Combs w Sussex, przez niemal całe dorosłe życie prowadził zapiski dotyczące nie …
Jan III Sobieski. Historia – dziedzictwo – pamięć
Jan III Sobieski jest niewątpliwie jedną z najważniejszych postaci w historii Polski, a w polskiej kolektywnej pamięci nie budzi raczej większych kontrowersji, chociaż badania nad jego epoką, szczególnie intensywne w ostatnim czasie, odsłaniają coraz więcej ciekawych i nie zawsze jednoznacznie pozytywnych aspektów.