PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska
nieslyszacy
PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska

Konkursy rozstrzygnięte


„Smaki baroku” – wyniki konkursu (2014)

Nautilus_konkurs_smak_baner.jpg

Jakie były najbardziej charakterystyczne cechy barokowej kuchni? Jakich produktów i przypraw używano? Jak je łączono? Jakie rośliny uprawiano? Co uważano za zdrowe, a co za wykwintne? Co stawiano na stół w poście, a co od święta?

Smaki i zapachy z odległej przeszłości tropili uczestnicy konkursu „Smaki baroku”. Zainspirowane staropolską tradycją kulinarną zespoły młodzieżowe z całej Polski czytały dawne przepisy, gotowały, pisały, filmowały, fotografowały i publikowały swoje dokonania na blogach i vlogach. W konkursie udział wzięło 38 zespołów.

Z uwagi na fakt, że konkurs „Smaki baroku” stanowił jednocześnie pierwszy etap Szkolnej Ligi Historycznej, organizowanej przez miesięcznik „Mówią Wieki”, organizatorzy konkursu postanowili dopuścić do uczestnictwa w nim również zespoły ze szkół podstawowych.

Jury w składzie: Nela Kokoszka – kurator programów edukacyjnych dla osób dorosłych, oraz Katarzyna Liwak-Rybak – zastępca kierownika Działu Edukacji, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

26_sztuka-kielich sieniawskiego26.jpg

Kategoria GIMNAZJA I SZKOŁY PODSTAWOWE:

I miejsce:

blog TRZY HRABINY. SMAKI BAROKU stworzony przez zespół ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Rudzie Śląskiej (zespół w składzie: Zuzanna Kowalska, Kinga Szmandra, Karolina Skupin, opiekun: p. Bogusława Cmok).

Wyróżnienia:

blog JADŁO SZLACHTY stworzony przez zespół ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Godziszce (zespół w składzie: Dominik Nikiel, Sebastian Kaczmarczyk, Sebastian Wala, opiekun: p. Andrzej Kowalczyk),

blog JADŁO SOBIESKIEGO stworzony przez zespół ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Godziszce (zespół w składzie: Adrianna Jakubiec, Marcin Marekwica, Kamila Wójcik, opiekun: p. Andrzej Kowalczyk),

blog CZY ZNASZ TEN SMAK stworzony przez zespół ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Olsztynie (zespół w składzie: Klara Kisielew, Zofia Fesnak, Olaf Szymocha, opiekun: p. Joanna Żylińska).

Kategoria SZKOŁY GASTRONOMICZNE:

I miejsce:

blog NIEKIEPSKI BAROK stworzony przez zespół z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim (zespół w składzie: Karolina Brzezińska, Patrycja Fortas, Edyta Wójtowicz, Adrian Szumielewicz, opiekun: p. Łukasz Kępski).

Kategoria INNE SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:

I miejsce:

blog DZIEŃ W SARMACKIEJ KUCHNI stworzony przez zespół z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Kaliszu Pomorskim (zespół w składzie: Daria Gralak, Borys Górniak, Jakub Biegniewski, Bartosz Rowiński, opiekun: p. Maciej Rydzewski).

Wyróżnienia:

– blog SZCZYPTA BAROKU stworzony przez zespół z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie (zespół w składzie: Daria Rogowska, Julia Jusik, Natalia Nowaczyk, opiekun: p. Anna Zalewska),

– blog SMAKI BAROKU stworzony przez zespół z Prywatnego LO im. I.J. Paderewskiego w Lubaszu (zespół w składzie: Weronika Dziel, Justyna Skrzypczak, Aleksander Kurzyna, Paweł Gembiak, opiekun: p. Kamila Kruszyńska-Derkowska).

Dziękujemy za pyszną wspólną zabawę i zapraszamy do lektury zwycięskich blogów!

Jakob Matham, wnętrze kuchni, 1625, fragment.JPG

Zachęcamy też do dalszego odkrywania smaków baroku. Niech służy temu wilanowska skarbnica wiedzy, dostępna na naszym wortalu. Encyklopedia staropolska Silva rerum (z łac. 'las rzeczy') zawiera bogaty zbiór artykułów naukowych i popularnonaukowych, w przystępny i frapujący sposób przybliżających efekty badań naukowych. Dotyczą one historii smaku, wyżywienia, kultury stołu staropolskiego, sztuki gotowania. Prezentują receptury ciekawych dań z XVII i XVIII wieku, sposoby wykorzystania produktów, z których przygotowywano potrawy – zarówno już niespotykanych, jak i znowu wracających do łask. Autorami artykułów są specjaliści z zakresu historii, historii sztuki, historii kultury i innych dziedzin, postaci ze świata nauki, co gwarantuje, że wiedza, do której sięgniecie, pochodzi z pierwszej ręki.

Artykuły dotyczące historii kulinarnej wieków dawnych można znaleźć >>TUTAJ.

 

Organizator konkursu: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Patronat medialny: Magazyn Historyczny „Mówią Wieki”

„Barokowe podróże” | wyniki konkursu

31_01kareta.jpg

W dzisiejszych czasach podróżujemy łatwo i szybko, a przemierzanie nawet tysięcy kilometrów nie jest dla nas czymś nadzwyczajnym.

Trzy i pół wieku temu czas i przestrzeń stanowiły wyzwanie. Podejmowały je różne osoby – od królów i magnatów, poprzez szlachtę, żołnierzy, pielgrzymów, kupców, aż po jarmarcznych kuglarzy i wędrownych grajków.

Wszystkich chętnych na spotkanie z XVII-wiecznymi podróżnikam zaprosiliśmy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie pt. „Barokowe podróże”. 

Zadanie konkursowe polegało na odszukaniu w lokalnych źródłach historycznych postaci żyjącej w XVII wieku, która odbyła co najmniej jedną podróż i zbadaniu na jej przykładzie, jak wyglądały barokowe podróże. Poszukiwania i ich efekty należało przedstawić w formie opublikowanego w internecie bloga. 

Konkurs przeznaczony był dla uczestników w wieku 13–19 lat, w dwóch kategoriach wiekowych: 13–15 i 16–19 lat. 

Rozstrzygnięcie konkursu

kufer podrózny 3.JPG

Śladami barokowych podróżników podążyli uczestnicy konkursu „Barokowe podróże”. Szperali w archiwach i bibliotekach, odtwarzali trasy na dawnych mapach, odwiedzali i fotografowali kościoły, karczmy i dwory, a nawet nagrywali filmy i utwory muzyczne. Swoje poszukiwania i doświadczenia opisywali na blogach. W konkursie udział wzięło 6 zespołów.

Jury w składzie: Aleksandra Głowacz – kierownik Działu Edukacji, Patrycja Żołędowska – zastępca kierownika Działu Edukacji, przyznało następujące nagrody:

Kategoria 13–15 lat:

I nagroda: blog JAK CHRISTIAN CZEPKO PO EUROPIE KWESTOWAŁ, stworzony przez zespół z Gimnazjum Społecznego w Świdnicy (zespół w składzie: Adrian Augustyn, Michał Konarski, Izabela Budis, opiekun: p. Marlena Chalimoniuk)

Kategoria 16–19 lat:

II nagroda: blog OD WOJNY TRZYDZIESTOLETNIEJ DO BITWY POD WIEDNIEM – WOJENNE PODRÓŻE JOACHIMA RÜDIGERA VON DER GOLTZA, stworzony przez zespół z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim (zespół w składzie: Jolanta Gorczyca, Bartosz Rowiński, Maciej Rumowski, Adrian Kociuba, opiekun: p. Maciej Rydzewski)

W związku z niewielką liczbą uczestników jury postanowiło nie przyznawać dalszych nagród ani wyróżnień. Nagrody dla laureatów zostaną wysłane pocztą na adres szkoły.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kontakt: barokowepodroze@muzeum-wilanow.pl 

Organizator konkursu: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Współorganizacja i patronat medialny: miesięcznik „Mówią Wieki”

„Kobiety baroku” – wyniki konkursu (2015)

eleonora wiśniowiecka.jpg

Komunikat jury konkursu „Kobiety baroku”

W konkursie udział wzięło 30 zespołów młodzieżowych z całej Polski, które badały życie i dokonania niezwykłych kobiet. Chcąc poznać ich działalność i czasy, w którym przyszło im żyć, uczestnicy szukali śladów tych niewiast, które pozytywnie zapisały się w lokalnej historii. Przeszukiwali archiwa i księgi parafialne, fotografowali pamiątki znalezione w starych kościołach, dworach i na cmentarzach, a niekiedy nawet występowali jako aktorzy, odtwarzając sceny z życia bohaterek. Swoje poszukiwania i doświadczenia opisywali na blogach.

Konkurs „Kobiety baroku” organizowany we współpracy z miesięcznikiem „Mówią Wieki” był pierwszym etapem Szkolnej Ligi Historycznej. Jej klasyfikacja punktowa zostanie ogłoszona na stronie www.mowiawieki.pl.

Jury w składzie: Aleksandra Głowacz, kierownik Działu Edukacji Muzealnej, Katarzyna Liwak-Rybak, zastępca kierownika Działu Edukacji Muzealnej, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia.


SZKOŁY PODSTAWOWE

I nagroda:
blog GWIAZDKA HEWELIUSZA, zespół ze szkół gdańskich: SP nr 75, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa i SP przy Parafii św. Kazimierza: Natalia Filowiat, Antonina Jaśkiewicz, Weronika Walewska, opiekun: Anna Wolińska

GIMNAZJA

I nagroda:
blog ONA DAŁA SZKOŁĘ, zespół z Gimnazjum im. AK w Cieszkowach: Kamila Derlatka, Alicja Paczkowska, opiekun: Krzysztof Nurkowski

II nagroda:
blog BERNARDYNKI W ŁOWICZU, zespół z Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Łowiczu: Natalia Siekiera, Michalina Stefańska, Anna Szczęsna, opiekun: Piotr Wysocki

Wyróżnienie:
blog MARIA CUNITZ, zespół z Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu: Bartłomiej Dziedzic, Jakub Moskwiak, Krystian Pacyniak, opiekun: Jerzy Rudnicki

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I nagroda:
blog ELŻBIETA VON GUNTERSBERG – „JOANNA D'ARC” Z KALISZA POMORSKIEGO, zespół z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Kalisza Pomorskiego: Alicja Bulkiewicz, Bartosz Rowiński, Przemysław Życzko, opiekun: Maciej Rydzewski

II nagroda:
blog MŁODZI NA TROPACH HISTORII, zespół z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie: Maciej Januchowski, Ilona Kaczmarek, Kamil Maciaszczyk, opiekun: Anna Zalewska

Wyróżnienie:
blog ZOFIA CZARNKOWSKA Z HERBURTÓW, zespół z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie: Klaudia Bakiera, Ewelina Jabłońska, Jagoda Niżyńska, opiekun: Anna Zalewska

Wyróżnienie:
blog URSZULA LUBOMIRSKA, BAROKOWA DAMA, zespół z Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie: Wiktor Babis, Sabina Barszczewska, Wioletta Łysek, opiekun: Robert Borkowski

Nagrody: książki i inne wydawnictwa historyczne Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; bilety uprawniające do jednokrotnego bezpłatnego wstępu do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z terminem wykorzystania do końca grudnia 2016 r.

Nagrody zostaną wysłane laureatom pocztą na adresy szkół.

Kontakt: kobietybaroku@muzeum-wilanow.pl
Organizator konkursu: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Współpraca i patronat medialny: „Mówią Wieki”

   

„Smaki baroku” – wyniki konkursu (2014)

Nautilus_konkurs_smak_baner.jpg

Jakie były najbardziej charakterystyczne cechy barokowej kuchni? Jakich produktów i przypraw używano? Jak je łączono? Jakie rośliny uprawiano? Co uważano za zdrowe, a co za wykwintne? Co stawiano na stół w poście, a co od święta?

Smaki i zapachy z odległej przeszłości tropili uczestnicy konkursu „Smaki baroku”. Zainspirowane staropolską tradycją kulinarną zespoły młodzieżowe z całej Polski czytały dawne przepisy, gotowały, pisały, filmowały, fotografowały i publikowały swoje dokonania na blogach i vlogach. W konkursie udział wzięło 38 zespołów.

Z uwagi na fakt, że konkurs „Smaki baroku” stanowił jednocześnie pierwszy etap Szkolnej Ligi Historycznej, organizowanej przez miesięcznik „Mówią Wieki”, organizatorzy konkursu postanowili dopuścić do uczestnictwa w nim również zespoły ze szkół podstawowych.

Jury w składzie: Nela Kokoszka – kurator programów edukacyjnych dla osób dorosłych, oraz Katarzyna Liwak-Rybak – zastępca kierownika Działu Edukacji, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

26_sztuka-kielich sieniawskiego26.jpg

Kategoria GIMNAZJA I SZKOŁY PODSTAWOWE:

I miejsce:

blog TRZY HRABINY. SMAKI BAROKU stworzony przez zespół ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Rudzie Śląskiej (zespół w składzie: Zuzanna Kowalska, Kinga Szmandra, Karolina Skupin, opiekun: p. Bogusława Cmok).

Wyróżnienia:

blog JADŁO SZLACHTY stworzony przez zespół ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Godziszce (zespół w składzie: Dominik Nikiel, Sebastian Kaczmarczyk, Sebastian Wala, opiekun: p. Andrzej Kowalczyk),

blog JADŁO SOBIESKIEGO stworzony przez zespół ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Godziszce (zespół w składzie: Adrianna Jakubiec, Marcin Marekwica, Kamila Wójcik, opiekun: p. Andrzej Kowalczyk),

blog CZY ZNASZ TEN SMAK stworzony przez zespół ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Olsztynie (zespół w składzie: Klara Kisielew, Zofia Fesnak, Olaf Szymocha, opiekun: p. Joanna Żylińska).

Kategoria SZKOŁY GASTRONOMICZNE:

I miejsce:

blog NIEKIEPSKI BAROK stworzony przez zespół z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim (zespół w składzie: Karolina Brzezińska, Patrycja Fortas, Edyta Wójtowicz, Adrian Szumielewicz, opiekun: p. Łukasz Kępski).

Kategoria INNE SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:

I miejsce:

blog DZIEŃ W SARMACKIEJ KUCHNI stworzony przez zespół z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Kaliszu Pomorskim (zespół w składzie: Daria Gralak, Borys Górniak, Jakub Biegniewski, Bartosz Rowiński, opiekun: p. Maciej Rydzewski).

Wyróżnienia:

– blog SZCZYPTA BAROKU stworzony przez zespół z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie (zespół w składzie: Daria Rogowska, Julia Jusik, Natalia Nowaczyk, opiekun: p. Anna Zalewska),

– blog SMAKI BAROKU stworzony przez zespół z Prywatnego LO im. I.J. Paderewskiego w Lubaszu (zespół w składzie: Weronika Dziel, Justyna Skrzypczak, Aleksander Kurzyna, Paweł Gembiak, opiekun: p. Kamila Kruszyńska-Derkowska).

Dziękujemy za pyszną wspólną zabawę i zapraszamy do lektury zwycięskich blogów!

Jakob Matham, wnętrze kuchni, 1625, fragment.JPG

Zachęcamy też do dalszego odkrywania smaków baroku. Niech służy temu wilanowska skarbnica wiedzy, dostępna na naszym wortalu. Encyklopedia staropolska Silva rerum (z łac. 'las rzeczy') zawiera bogaty zbiór artykułów naukowych i popularnonaukowych, w przystępny i frapujący sposób przybliżających efekty badań naukowych. Dotyczą one historii smaku, wyżywienia, kultury stołu staropolskiego, sztuki gotowania. Prezentują receptury ciekawych dań z XVII i XVIII wieku, sposoby wykorzystania produktów, z których przygotowywano potrawy – zarówno już niespotykanych, jak i znowu wracających do łask. Autorami artykułów są specjaliści z zakresu historii, historii sztuki, historii kultury i innych dziedzin, postaci ze świata nauki, co gwarantuje, że wiedza, do której sięgniecie, pochodzi z pierwszej ręki.

Artykuły dotyczące historii kulinarnej wieków dawnych można znaleźć >>TUTAJ.

 

Organizator konkursu: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Patronat medialny: Magazyn Historyczny „Mówią Wieki”

Duch sarmacki (2013) – konkurs rozstrzygnięty!

ozdoba szlacheckiej glowy.jpg

Umiłowanie wolności, odwaga i fantazja? Odpowiedzialność i rodzinny dom? A może wszystko jednocześnie? Jaki tak naprawdę był szlachcic Sarmata i co było dla niego ważne? 

Ciekawych przeszłości i chcących ruszyć śladami historii zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie pt. „Duch sarmacki”. Podjęcie rywalizacji proponujemy uczniom szkół podstawowych i gimnazjów. Nagrodą zaś, obok historycznych wydawnictw, będzie zorganizowana przez nas wizyta w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Zachęcamy uczestników do szukania i odkrywania w swojej miejscowości śladów kultury sarmackiej – zabytków, postaci, opowieści o dawnej szlachcie Rzeczypospolitej... Zadaniem uczestników konkursu będzie przygotowanie filmu lub bloga, w którym pokażą rezultaty tych poszukiwań. Dokładny wybór tematu zależy tylko od uczestników. Może w okolicy stał szlachecki dwór? W lokalnym kościele ocalał nagrobek szlachcica Sarmaty? A może gdzieś w pobliżu polska szlachta stoczyła bitwę? Pragniemy, by uczestnicy konkursu poznali pojęcie sarmatyzmu i zrozumieli kulturę sarmacką przez pryzmat lokalnej historii. Proponujemy, by sięgnęli do dokumentów z miejskich archiwów i do zasobów bibliotek lub poszukali w przestrzeni dawnej zabudowy. Może gdzieś jeszcze kryją się ślady XVII i XVIII wieku...

Pomocą w poszukiwaniach mogą stać się materiały edukacyjne, znajdujące się na stronie www.wilanow-palac.pl. To doskonałe multimedialne źródło wiedzy o historii dawnej Rzeczypospolitej, które pozwala poznać i zrozumieć ducha kultury sarmackiej. Zachęcamy również do przeglądania „Pasażu wiedzy” – wirtualnego kompendium poświęconego w głównej mierze epoce baroku. Mamy nadzieję, że „Pasaż wiedzy” zainspiruje uczestników do wykonania własnych projektów, snucia opowieści o miejscach, przedmiotach, ludziach i zwyczajach.

WYNIKI KONKURSU

Miło nam poinformować, że znamy już wyniki konkursu „Duch sarmacki”. Przystąpiło do niego aż 75 zespołów z całej Polski. Rywalizacja przebiegała na wysokim poziomie – stąd decyzja o przyznaniu nagród ex aequo i tak wielu wyróżnień. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za trud przygotowania prac, oryginalność i zabawę, jaką mieliśmy podczas oceniania. Mamy nadzieję, że to nie ostatni konkurs Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w którym bierzecie udział. Zachęcamy do śledzenia wydarzeń z pałacowego życia na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku.

Jury w składzie: Katarzyna Liwak-Rybak (Dział Edukacji Muzealnej) oraz Hubert Francuz (Dział Rozwoju) oceniało prace, biorąc pod uwagę ich estetykę wykonania, zawartość merytoryczną, czytelność poszukiwań sarmackich śladów oraz ich powiązanie z życiem lokalnej społeczności. Szczególną uwagę przywiązywało do oryginalności konkursowych pomysłów, doceniając twórcze podejście oraz umiejętność wykorzystania źródeł jako inspiracji do własnej interpretacji tematu.

Kategoria LICEUM

I miejsce ex aequo

Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie
Zespół: Danuta Orszak, Karolina Polak, Malwina Grabowska, pod opieką pani Anny Adamczyk
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim
Zespół: Jakub Biegniewski, Borys Górniak, Szymon Kawecki, pod opieką pana Macieja Rydzewskiego
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ

Wyróżnienia

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie
Zespół: Jagoda Kunz, Żaneta Budnik, Damian Scheiding, pod opieką pani Anny Zalewskiej
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim
Zespół: Julia Herba, Agata Maciejewska, Mateusz Wiśniewski, pod opieką pana Macieja Rydzewskiego
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie
Zespół: Angelika Mazur, Joanna Mikołowicz, Karolina Przybył, pod opieką pani Anny Zalewskiej
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ

Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej
Zespół: Maksymilian Nowak, Mikołaj Bachorz, pod opieką pana Sławomira Brambora
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ

III Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie
Zespół: Hubert Tubacki, Magdalena Paluszak, Jakub Urbański
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ 

Kategoria GIMNAZJUM

I miejsce ex aequo

Gimnazjum nr 1 im. Janusza Korczaka w Żołędowie
Zespół: Magdalena Roszak, Szymon Jagielski, Jakub Kuś, Mateusz Bezpalko, pod opieką pana Pawła Konieczki
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ

Zespół Szkół Akademickich w Środzie Wielkopolskiej
Zespół: Michał Sobkowiak, Jakub Chmielewski, Wiktor Skotarczak, pod opieką pana Marka Idaszka
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ

Wyróżnienia

Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Łowiczu
Zespół: Jakub Dańczak, Michalina Stefańska, Jakub Szram, pod opieką pana Piotra Wysockiego
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ

Niepubliczne Gimnazjum „KEGLIK" w Środzie Wielkopolskiej
Zespół: Olga Hulewicz, Patrycja Kleczewska, pod opieką pana Dominika Leszczyńskiego
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ

Gimnazjum nr 2 w Pelplinie
Zespół: Nikola Chmielecka, Eleonora Małachowska, Paulina Guz, pod opieką pana Seweryna Paucha
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ 

Gimnazjum nr 1 w Sztumie
Zespół: Zuzanna Domrzalska, Patrycja Rozwadowska, Michalina Nenczak, pod opieką pani Eleonory Karzarnowicz
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ 

Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce
Zespół: Szymon Jaworowski, Krzysztof Kotowski, Gabriela Stepnowska, pod opieką pana Roberta Trzeciaka
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ

Gimnazjum nr 2 w Osielsku
Zespół: Magdalena Wasielewska, Daniel Chrzanowski, Krzystof Dolech, pod opieką pani Emilii Konieczki
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ

Kategoria SZKOŁA PODSTAWOWA

Wyróżnienia

Szkoła Podstawowa im. J. Brzechwy w Godziszce
Zespół: Dominik Nikiel, Sebastian Kaczmarczyk, pod opieką pana Andrzeja Kowalczyka
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Sędziszowie Małopolskim
Zespół: Anna Czapka, Natalia Basara, Natalia Filipek, Emilia Chorąży, pod opieką pana Benedykta Czapki
ZOBACZ NAGRODZONĄ PRACĘ 

Ze wszystkimi nagrodzonymi i wyróżnionymi zespołami skontaktujemy się w I połowie stycznia 2014 roku. 

Gratulujemy!

Organizatorem konkursu jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa

Ubiory na dworze króla Jana III

Wilanów dla młodych talentów

Jedwabne żupany, atłasowe, haftowane szustokory, suknie o głębokich dekoltach ozdobione metalowymi koronkami i klejnotami – to rekonstrukcje XVII-wiecznych ubiorów, które zgłoszono do konkursu „Ubiory na dworze króla Jana III” zorganizowanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Rekonstrukcja_sukni_Konstancji_Wielopolskiej_Olga_Chrobak.jpg


W 2016 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbył się konkurs „Ubiory na dworze króla Jana III”, a po nim wystawa prac będących efektem wielomiesięcznej nauki i pracy uczestników konkursu. Prace do konkursu zgłaszano w dwóch kategoriach: rekonstrukcje oraz inspiracje. Uczestnicy z XVII-wiecznymi technikami szycia radzili sobie na różne sposoby:

  • „Koronka, którą zastosowałam w rękawach koszuli (...), pochodzi z pasmanterii (...). Brakowało w niej jednak połączeń między wzorami, więc wyszyłam je ręcznie kordonkiem”.
  • „Nad rekonstrukcją tego ubioru pracowałam cztery miesiące. Wszystkie elementy szyte wykonałam ręcznie, zgodnie z zasadami krawiectwa końca XVII wieku”.
  • „Mój tata (...) wykonał rekonstrukcję XVII-wiecznej ramy do haftowania, do wyszycia (...) wzorów na atłasie (...). Rama do haftu miała wymiary 2 m x 1,5 m i była wzorowana na opisie z książki Gail Marsh, 18th Century Embroidery Techniques”.
  • „Inspiracją do wykonania nakrycia głowy stały się papierowe peruki z wystaw muzealnych, m.in. z Instytutu Ubioru w Kioto”.
  • „Formę sukni stworzyłam na podstawie wizerunków malarskich, ponieważ oryginały nie zachowały się do naszych czasów”.


konkurs_stroje_inspiracja_ubiorem_holenderskim_Alona_Zozulia__04.jpg

Konkurs „Ubiory na dworze króla Jana III” to już trzecia edycja projektu edukacyjnego „Wilanów dla młodych talentów” organizowanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Chcemy zachęcić młodzież do odkrywania tajników krawiectwa historycznego oraz interpretacji historycznych ubiorów, a także inspirować do tworzenia niepowtarzalnych współczesnych kreacji. Projekt adresowany jest do uczniów szkół odzieżowych oraz studentów kierunków projektowania ubioru i promuje ekspresję twórczą oraz rozwój kompetencji młodych ludzi, a w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia ich szans na początku pracy w zawodzie. Konkurs zachęca do odkrywania kultury dawnej Rzeczypospolitej, popularyzuje jej oryginalne wzory i wielkie postaci historyczne. Poprzednie edycje projektu inspirowane były wybitnymi osobowościami mody dawnych epok – marszałkową Izabelą Lubomirską i wybitną polską aktorką Heleną Modrzejewską.

Strona internetowa konkursu to wirtualne repozytorium specjalistycznej i praktycznej wiedzy. Zamieszczono tam portrety historycznych postaci w ciekawych strojach, szczegółowe opisy, rysunki i wykroje ubiorów, które pomagały uczestnikom w jak najwierniejszym odtwarzaniu stylu z czasów króla Jana III.

Honorowy patronat nad konkursem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Zachęcamy do zapoznania się z recenzją wystawy na blogu It's Beyond My Control.


KONTAKT DLA MEDIÓW:
Maria Zielińska
785 905 734
mzielinska@muzeum-wilanow.pl


Wyniki konkursu „Duch króla” (2012)

portret_jana_iii_na_tle_bitwy.jpg

Jury konkursu Duch króla w składzie: Marta Gołąbek − zastępca kierownika Działu Sztuki, Aleksandra Głowacz − kierownik Działu Edukacji, oceniło 7 nadesłanych prac konkursowych. Jury zadecydowało o nieprzyznawaniu nagrody głównej, gdyż żadna z nadesłanych prac nie uzyskała 90% z wymaganej punktacji. 

Jury postanowiło jednocześnie wyróżnić dwie prace, które uzyskały największą liczbę punktów:

  1. Film przygotowany przez uczniów III klasy Gimnazjum w Płonce Kościelnej
    Michał Stypułkowski, Wojciech Zimnioch, Justyna Łupińska, Karolina Łupińska, Emilia Łapińska i Kamil Łapiński pod opieką Anety Łapińskiej.

    Praca została dobrze osadzona w lokalnym kontekście, proces podjętej przez zespół pracy badawczej wykazywał się logiką, co pozwoliło na uzyskanie spójnego obrazu z umiejętnie budowanej dramaturgii. Materiał historyczny zgromadzony przez uczniów był nowatorski, dotychczas nieeksploatowany w literaturze tematu.
  2. Blog Marty Jałtuszyk i Weroniki Chrósny z Liceum im. Traugutta w Warszawie zgłoszony przez Józefa Żmudzińskiego

    Jury doceniło ciekawą formę literacką oraz samodzielność w gromadzeniu materiałów publikowanych na blogu, a także aspekt osadzenia projektu w społeczności lokalnej.

 

Wyróżnione prace zostaną nagrodzone dziennym programem edukacyjnym w Muzeum Pałacu w Wilanowie.  





„Helena Modrzejewska – ikona stylu” – konkurs rozstrzygnięty (2011)

Plakat_PL_z_logami_modrzejewska.jpg

"Helena Modjeska – Icon of Style" CONTEST

Muzeum Pałac w Wilanowie zaprosiło uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych i szkół projektowania ubioru, którzy nie przekroczyli 30. roku życia, a także tych wszystkich, których pasją jest rekonstrukcja ubiorów historycznych oraz projektowanie ubiorów, do udziału w nowym programie z cyklu Wilanów dla młodych talentów, którego integralną część stanowi konkurs.

Tym razem bohaterką konkursu była jedna z największych polskich aktorek – Helena Modrzejewska (1840–1909). Była ona nie tylko wielką gwiazdą teatru, lecz także ikoną mody swoich czasów. Zadanie konkursowe polegało na uszyciu repliki ubioru prywatnego albo scenicznego Heleny Modrzejewskiej lub na stworzeniu własnej kreacji, inspirowanej ubiorem aktorki.

Na stronie internetowej konkursu jego uczestnicy mogli zapoznać się z historią życia i twórczością Heleny Modrzejewskiej, a przede wszystkim z jej garderobą. Zamieszczone tam szczegółowe opisy, archiwalne fotografie i rysunki ubiorów oraz ich wykroje pomagały uczestnikom odtworzyć kostium sceniczny lub prywatny aktorki jak najwierniej, przekazując im jednocześnie bogatą wiedzę na temat damskiej mody drugiej połowy XIX wieku. Przez cały czas trwania programu odbywały się bezpłatne warsztaty, wykłady i konsultacje. Nasi specjaliści zadbali o każdy szczegół, by owoce prac konkursowych były jak najwyższej jakości.

Przejdź do strony konkursu

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło wiosną 2013 roku, a zwycięskie prace zostały zaprezentowane na wystawie we wnętrzach pałacowych oraz będą podróżować amerykańskimi śladami Heleny Modrzejewskiej.

INFORMACJA O WYSTAWIE

Zapraszamy też na stronę konkursu, aby obejrzeć nagrodzone prace.

Helena Modrzejewska zyskała ogromne uznanie i rozgłos także w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrowała w 1876 roku, stąd przy realizacji przedsięwzięcia współpracujemy z Helena Modjeska Society, którego prezesem jest pan Krzysztof Ciepły – kolekcjoner pamiątek po wielkiej aktorce. Wraz z nim planujemy zaprezentować laureatów i ich prace w amerykańskich miastach, związanych z tą wybitną polsko-amerykańską artystką.

Konkurs „Duch baroku” (2011)

Pierwsza edycja konkursu „Duch baroku” dobiegła końca. Prace zgłosiło 12 zespołów badawczych z całej Polski, które poszukiwały ducha baroku w swoich miejscowościach.

Projekty zrealizowane przez uczniów oceniało jury w składzie:

  • Marta Gołąbek, zastępca kierownika Działu Sztuki Muzeum Pałacu w Wilanowie,
  • Piotr Górajec, kierownik Działu Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie
  • Marianna Hajdukiewicz, koordynator programu „Filmoteka szkolna” Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Prace oceniano według regulaminowych kryteriów, którymi były: czytelny sposób przedstawienia procesu poszukiwań i badań wykonanych przez członków zespołu badawczego w ramach projektu, osadzenie projektu w społeczności lokalnej, ukazanie tych cech przedmiotu badań, które wskazują na jego związek z historią lub kulturą baroku oraz estetyka wykonania pracy.

Mamy przyjemność ogłosić, że zwycięzcami pierwszej edycji konkursu są:

w kategorii szkoły podstawowe

  • zespół badawczy z klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Sędziszowie Małopolskim w składzie: Joanna Kuczek, Iwona Polek, Sylwia Maciołek, Zuzanna Medygrał, Dominik Skiba, Małgorzata Szymańska, pod opieką Benedykta Czapki. Jury zwróciło uwagę na „spójną i logiczną całość” pracy oraz wyraźne ukazanie, że „jest zespół, zespół ma pomysł, jest społeczność lokalna, jest chęć poznania >>małej ojczyzny<<, do tego jest dowcip i zrozumienie, o co z tym duchem chodziło!” Praca do obejrzenia pod adresem:  http://www.edutuba.pl/strona.php?p=16&cbd_dokument_id=14219

 w kategorii gimnazja

  • zespół badawczy z klas IIIa i IIIb Publicznego Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Bądkowie w składzie: Ewa Paliwoda, Aleksandra  Dalasińska, Justyna Dalasińska  pod opieką Józefa Nowakowskiego. Jury było pod wrażeniem, że „w tekście widać autentyczną pasję, ciekawość, a co najważniejsze wspólną drogę w realizacji celu”. Zwróciło uwagę na „bardzo dokładne pokazanie procesu badawczego i trudów z tym związanych, podanie wszystkich źródeł, na które się powołują autorki” oraz wymowne słowa jednej z autorek: „>>tak zwykły portret może znaczyć tak wiele dla historii i architektury naszej parafii<<. Czytając bloga, naprawdę odnosiło się wrażenie, że autorki-badaczki miały okazję zapoznać się z duchem baroku mieszkającym w ich okolicy.”
    Praca do obejrzenia pod adresem: http://www.barok11.eblog.pl/glowna_notki.php?czas=201105

Zwycięskie zespoły przyjadą do Muzeum Pałacu w Wilanowie, by spędzić tu dzień pełen atrakcji!

W kategorii szkoły podstawowe kolejne miejsca zajęli

  • II miejsce dla zespołu badawczego ze Szkoły Podstawowej im. Jan Brzechwy w Radwanicach w składzie: Marek Urban, Michał Zaręba, Piotr Słomiński, Michał Wawrzyniak, pod opieką Magdaleny Falkowskiej. Jury było pod wrażeniem „różnorodności form przekazu informacji, mediów i spójnej narracji”, a w pracy widać, że „autorzy naprawdę mają smykałkę badawczą, wyobraźnię i dowcip (tytuły postów)”.
    Praca do obejrzenia pod adresem: http://www.wroclawduchbaroku.blogspot.com/
  • III miejsce dla zespołu badawczego ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Króla Kazimierza Jagiellończyka z Gdańska w składzie: Weronika Jastrzębska, Sandra Jaruszewska, Agata Rogowska, pod opieką Krzysztofa Murawskiego. Został wyróżniony za „staranność i dociekliwość”.
    Praca do obejrzenia pod adresem: http://barokwgdansku.blogspot.com/

W kategorii gimnazja kolejne miejsca zajęli:

  • II miejsce dla zespołu badawczego z gimnazjum w Zespole Szkół im. ks. J. Twardowskiego w Kobylu w składzie: Dawid Cholewa, Mateusz Kargul, Mateusz Zygmunt, pod opieką Anny Filipek. Jury doceniło „impresyjny film ze ścieżką dźwiękową, fachowymi przerywnikami i podpisami oraz ładną puentą” oraz „dobre zdjęcia, dynamiczny montaż i narrację, wyraźną strukturę wypowiedzi.”
    Praca do obejrzenia pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=3OjYv8fAesE
  • III miejsce dla zespołu badawczego z Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach w składzie: Katarzyna Sieradzka, Joanna Synowiec, pod opieką Ewy Rogóż .
    Praca do obejrzenia pod adresem: http://kosciol-saspow.bloog.pl/?ticaid=6c69d

Zdobywcy II i III miejsca otrzymają wydawnictwa książkowe i multimedialne.

Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim zespołom, które zgłosiły prace do konkursu, za wysiłek i energię włożone w przygotowanie reportaży z poszukiwań ducha baroku.

Zachęcamy do obejrzenia także pozostałych nadesłanych prac:

w kategorii szkoły podstawowe

w kategorii gimnazja:

Wyniki "Konkursu na projekt zabawki z pasją" (2011)

Na organizowany przez Muzeum Pałac w Wilanowie „Konkurs na projekt zabawki z pasją” nadesłano 54 prace. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom konkursu za zainteresowanie i pracę nad pasjonującymi zabawkami. Wśród prac konkursowych przeważały klocki i makiety pałacu w Wilanowie. Projektantki i projektanci proponowali zabawki uwzględniające fascynującą historię związaną z Wilanowem, jak na przykład słynną odsiecz wiedeńską,. Odwoływali się też do barwnych postaci z dziejów podwarszawskiej rezydencji króla Jana III Sobieskiego.

Jury „Konkursu na projekt zabawki z pasją” dla Muzeum Pałacu w Wilanowie w składzie: prof. Czesława Frejlich, prof. Bogusława Jung, Natalia Luniak, Wiesław Malawski, prof. Wojciech Małolepszy, prof. Wojciech Wybieralski postanowiło przyznać następujące nagrody:

zabawka_duch_wilanowa2.jpg

I nagroda w wysokości 8000 zł

„Duch Wilanowa”, zespół projektowy w składzie: Anna Łoskiewicz, Zofia Strumiłło-Sukiennik, Beza Projekt

Propozycja „Duch Wilanowa” to kolekcja strojów dla dzieci z nadrukowanymi na nich zdjęciami fragmentów pałacu, ogrodu bądź znajdujących się w nich dzieł sztuki – rzeźb, obrazów, mebli. Strój wykorzystuje prostą potrzebę dziecka do ukrycia się, schowania i jest impulsem do odkrywania świata sztuki, architektury w sposób mu bliższy, poprzez zabawę...

Dziecko przebrane w „Ducha Wilanowa” ma za zadanie odnaleźć „swoje” miejsce przedstawione na stroju, gdzie może ustawić się i „wtopić” w otoczenie, zrobić sobie zdjęcie z rodzicami lub przyjaciółmi na tle danego motywu. Niektóre motywy wymagają wręcz pomocy drugiej osoby, bo znajdują się powyżej wysokości dziecka. Rodzic w takiej sytuacji podsadza dziecko i wspólnymi siłami tworzą ducha. Szukając „swojego” miejsca, dziecko poznaje wiele innych być może nieco podobnych obiektów, z którymi również można wejść w interakcję.

II nagroda 4000 zł

zespół projektowy w składzie: Anna Barbara Komorowska, Michał Piotr Rokita, Marta Ewa Tomasik, Katarzyna Pernak, Krzysztof Piła, Katarzyna Anna Wojtuń

III nagroda 3000 zł

zespół projektowy w składzie: Agnieszka Paciorkiewicz, Piotr Zielonko

Wyróżnienie 1000 zł

  • Sylwia Paździerska
  • Marta Pabel
  • zespół projektowy w składzie: Aleksandra Mieczkowska, Joanna Pietrzykowska, Bartłomiej Stachurski

Wybrane prace nadesłane na „Konkurs na projekt zabawki z pasją” zostaną zaprezentowane w czasie weekendowej wystawy pokonkursowej zorganizowanej w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie w dn. 14–15 stycznia 2012 roku.

Zgodnie z regulaminem konkursowym uczestnicy konkursu po zakończeniu ekspozycji mogą odebrać swoje prace z siedziby muzeum. Modele poglądowe nieodebrane do 30 stycznia 2012 r. przechodzą na własność Muzeum. W sprawie odbioru prac prosimy kontaktować się z sekretariatem konkursu znajdującym się pod adresem: Dział Edukacji Muzealnej, Muzeum Pałacu w Wilanowie, ul. S. K. Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa, aglowacz@muzeum-wilanowie.pl, tel. 22 842 81 01 w. 156.

Ogólnopolski konkurs fotograficzny o ogrodach historycznych (2010)

Konkurs foto_2010_I MIEJSCE.jpg

 

RÓŻNORODNOŚĆ BIOLOGICZNA

PRZYPAŁACOWYCH I PRZYKLASZTORNYCH

 OGRODÓW HISTORYCZNYCH

 

Czy ogrody historyczne są miejscem, w którym można mówić o różnorodności biologicznej? Czy pomysłowość i ingerencja człowieka w planowaniu przestrzeni ogrodowej zubożają czy wzbogacają różnorodność gatunków, które w nich występują? Czy warto chronić stare odmiany roślin i zwierząt?

Pytań rodzi się wiele i dlatego zaproonowaliśmy nowe spojrzenie na przypałacowe i przyklasztorne ogrody historyczne, spojrzenie na ich walory i bogactwo przyrodnicze, a następnie na podzielenie się swoimi refleksjami fotograficznymi wyrażonymi w pracach nadesłanych na nasz konkurs.

Kokurs trwał w okresie wakacyjnym, a zdjęcia można było nadsyłać do dnia 15 października 2010 r.

Jury w składzie Taida Tarabuła, Paweł Bieniewski i Marcin Nawrocki nagrodziło następujące zdjęcia:

I MIEJSCE: Seria trzech zdjęć przedstawiających Dwór Kombornię, fot. Tomasz Okoniewski

II MIEJSCE:(ex aequo dwie prace):

1. Ogród przyklasztorny ojców Dominikanów w Lublinie, fot. Maksymilian Radawski  

2. Zabytkowy park w miejscowości Pokój, fot. Dominik Łęgowski  

III MIEJSCE: Zabytkowy park w miejscowości Pokój - WAŻKA, fot. Dominik Łęgowski

WYRÓŻNIENIE:  Aleja grabowa przy dawnym klasztorze cysterek, fot. Magdalena Ciesielska

 

Na zdobywcę I nagrody czekał netbook firmy ACER, a na pozostałych laureatów nagrody książkowe.

 

Partner Muzeum Pałacu w Wilanowie

     

Konkurs fotograficzny "Uśmiechy lata" - 2009

Konkurs Foto_2009, I MIEJSCE Marek Pochylski - 2.jpg

 

Uśmiech lata może kryć się w przeróżnych miejscach i może mieć różnorodną fakturę, kształt i kolor. Może być ukryty w korze drzewa, w porannych kroplach rosy czy też w ogrodach pełnych kolorowych kwiatów. Uśmiech lata to uśmiech zwiewny i radosny jak ptasi puch w promieniach słońca, motyl spijający nektar czy też czapla wygrzewająca się w słońcu.

Tematów jest wiele, a ostateczny efekt może Państwa bardzo miło zaskoczyć... Dlatego pod koniec lata 2009 zaprosiliśmy do sielankowego, acz twórczego spędzenia ostatnich dni lata wśród przyrody wilanowskiego parku i do udziału w naszym konkursie.

Dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych i wyróżnionych prac :)

2015-12-02
Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum w Internecie

Organizator

Partnerzy

Sponsorzy

Idea & Design
Copyright © Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie internetowej oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych Użytkowników. Pliki cookies mogą Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptują Państwo stosowanie plików cookies. Potwierdzam, że aktualne ustawienia mojej przeglądarki są zgodne z moimi preferencjami w zakresie stosowania plików cookies. Celem uzyskania pełnej wiedzy i komfortu w odniesieniu do używania przez nas plików cookies prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.

✓ Rozumiem