PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska
nieslyszacy
PL EN
Unia Europejska
Unia Europejska

Program dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku

rzeźby_detale, fot. R. Pudło.jpg

Zajęcia dedykowane Uniwersytetom Trzeciego Wieku to okazja do bliższego poznania króla Jana III i jego epoki. Wykłady i spacery tematyczne przybliżają postać króla zwycięzcy zarówno na tle politycznych zawirowań XVII wieku, jak i od strony prywatnej.

Miłość Jana do Marysieńki oraz polityczne aspiracje monarchy zostały uwiecznione w symbolice i wystroju pałacu. Kolejni właściciele dbali o upiększenie wnętrz królewskiej rezydencji. Dzięki nim w kolekcji wilanowskiej znalazło się mnóstwo przedmiotów pięknych i nietypowych. Spacery tematyczne, prowadzone przez edukatorów muzealnych, dają możliwość uważnego przyjrzenia się wnętrzom pałacu, poznania historii wilanowskiej rezydencji, a także jej słynnych właścicieli.

Kultura sarmacka, obyczaje, kulinaria, higiena, moda, gry i zabawy towarzyskie – to tylko niektóre z propozycji tematów wykładów przybliżających słuchaczom życie codzienne w XVII i XVIII wieku. Nie wyczerpują one oferty Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tematyka zajęć może być dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb słuchaczy.

_________________________________________________________________________________

Szczegółowe informacje:
Małgorzata Ziemińska
mzieminska@muzeum-wilanow.pl
tel. (22) 54 42 860

_________________________________________________________________________________

SPACERY TEMATYCZNE PO PAŁACU

detale_żyrandol, fot. R. Pudło.jpg

Czas trwania: ok. 1,5 godziny.
Koszt: 120 zł (opłata za spotkanie) + 20 zł bilet ulgowy, 25 zł bilet normalny (od każdego uczestnika)

***

Historia i symbolika pałacowych wnętrz

Spacerując po najstarszej części pałacu, poznamy jego historię i twórców: malarzy, rzeźbiarzy, architektów, oraz jego słynnego właściciela – króla Jana III. Rozszyfrujemy informacje ukryte w pałacowych dekoracjach.

Wilanów i Wersal – czy łączy je tylko epoka?

Przenieśmy się w czasie do XVII wieku. Zwiedzając pałac w Wilanowie, poszukajmy analogii do pałacu wersalskiego. Obie królewskie siedziby łączyły na pewno charyzmatyczne postaci ich pierwszych właścicieli. Będziemy rozmawiać o królach: Janie III i Ludwiku XIV – o ich planach i marzeniach, zrealizowanych i tych, które nie doczekały realizacji.

Kultura sarmacka

Jan III znany ze swoich ziemiańskich upodobań zyskał miano króla Sarmaty. Poznając wnętrza jego rezydencji, poszukamy motywów nawiązujących do kultury staropolskiej, a wsłuchując się w cytaty z dzieł literackich oraz ciekawe fragmenty kronik, odkryjemy barwne zwyczaje Sarmatów. Zastanowimy się, ile z ducha tamtej epoki przetrwało do naszych czasów oraz co dzisiaj pozwala nam określić się jako wspólnota narodowa.

Jak to z dziećmi drzewiej bywało?

W pałacu wilanowskim mieszkały dzieci. Czy moglibyśmy się tego domyśleć, nie znając historii pałacu? Poszukajmy pamiątek po dzieciach – ich portretów, zabawek, przedmiotów, które do nich należały. Jak wyglądało dzieciństwo królewny i królewiczów Sobieskich i jakie były ich dalsze losy? Czy bardzo różniło się od dzieciństwa w naszych czasach? Oglądając liczne portrety młodych Sobieskich, zastanowimy się, jak przedstawiano dzieci na obrazach.

Gotowalnie króla i królowej, czyli o toalecie, a nie gotowaniu

Co oznacza dawne słowo „gotowalnia”? Jak wyglądały dawne gotowalnie? Skąd wzięło się słowo „toaletka”? Podczas spaceru porozmawiamy o toaletkach i toaletach króla i królowej. Dowiemy się, jak dbali o urodę, zdrowie i higienę. Zastanowimy się, czy coś z tych zwyczajów możemy przenieść do naszych czasów.

Piękne i nietypowe przedmioty z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Pokażemy niezwykłe przedmioty i opowiemy o ich funkcji i pochodzeniu. Czy miały tylko zachwycać, czy służyły też innym celom? Piękne przedmioty mają piękne nazwy, na przykład szatlenka albo kreszuarka. Czy dziś możemy je zobaczyć tylko w muzeum, czy znajdziemy odniesienia do przedmiotów, których używamy?

Zegary w kolekcji wilanowskiej

detale_zegar, fot. R. Pudło.jpg

Zegary, czasomierze, chronometry w pałacu wilanowskim. Który z nich odmierzał czas króla Jana III? Warto wiedzieć, że pierwszy właściciel pałacu nie był jedynym miłośnikiem przyrządów do pomiaru czasu zamieszkującym tę rezydencję. Rozmawiając o wilanowskiej kolekcji zegarów i jej historii, przemierzymy komnaty pałacowe, a także zajrzymy do ogrodów.

Trzech filozofów w wilanowskim pałacu

Tym razem zwiedzimy pałac w Wilanowie nieco inaczej. We wnętrzach pałacu będzie czekać na nas trzech przybyszów z odległej przeszłości. Podążając tropami, które nam zostawili, porozmawiamy o różnych wymiarach miłości, ideale władcy i o mądrości, której najważniejszą cechą jest skromność. Okiem filozofa spojrzymy też na osobę króla Sobieskiego i jego rodzinę.

_________________________________________________________________________________

SPACERY TEMATYCZNE PO OGRODZIE

Czas trwania: ok. 1,5 godziny.
Koszt: 120 zł (opłata za spotkanie) + 4 zł bilet ulgowy, 7 zł bilet pełny (od każdego uczestnika).

*** 

Ogrody Wilanowa

Oprawę pałacu w Wilanowie stanowią wspaniałe, królewskie ogrody. W jaki sposób uzyskujemy takie niezwykłe kształty roślin? Co sprawia, że układają się one w barwny dywan? Dlaczego tajemnicze zakątki nie zarosły chwastami? Na te wszystkie pytania odpowiemy podczas zajęć plenerowych.

Drzewna miłość

Drzewo i drzewko, fot. M. Klimowicz.jpg

Jedną z najmilszych historii związanych z królem Janem opowiada o jego miłości do Marysieńki. Atmosfera ogrodów sprzyja, by w cieniu drzew posłuchać innej niecodziennej – codziennej opowieści, która rozgrywa się wokół nas. To historia wewnątrzgatunkowej miłości drzew. Skąd pochodzą drzewa rosnące w ogrodach wilanowskich? Jak planują własne rozmnażanie, by zapewnić najwyższą różnorodność gatunkową? Które wilanowskie drzewo nigdy nie było „zakochane” i nie wydało na świat ani jednego nasionka? Zapraszamy na spacer poświęcony strategiom życiowym drzew rosnących w ogrodach Wilanowa, urozmaicony naukowymi nowinkami zaczerpniętymi ze świata przyrody.

Oportuniści świata żywego

Pomimo niepokojących informacji związanych z wymieraniem gatunków na świecie, niektóre zwierzęta i rośliny radzą sobie całkiem nieźle, a ich liczebność zwiększa się w miastach. Oportuniści – bo o nich tu mowa – przyzwyczajeni do życia w przekształconym przez człowieka środowisku, urozmaicają krajobraz miejski. Zapraszamy na spacer z lornetką w celu zaprzyjaźnienia się ze zwierzęcymi mieszkańcami ogrodów przypałacowych w Wilanowie.

Mikroświat porostów

Czym była biblijna manna z nieba? Co jest przysmakiem Japończyków znanym z naszych polskich gór? Gdzie w lesie rośnie porost islandzki i dlaczego wykorzystywany jest w farmacji? Jak ocenić stan jakości powietrza wokół miejsca zamieszkania? Zapraszamy na przyrodnicze warsztaty o niezwykłej grupie organizmów – o porostach! Warsztaty będą składały sie z dwóch części: terenowej i laboratoryjnej, podczas której ocenimy jakość powietrza w Wilanowie i przyjrzymy się różnorodności gatunkowej porostów.
Maksymalna liczba uczestników: 20 osób.

_________________________________________________________________________________

WYKŁADY

Czas trwania: ok. 1,5 godziny
Koszt: 812 zł od grupy. 
Uwaga: Wykłady odbywają się w formie stacjonarnej, bez zwiedzania muzeum.

*** 

Wilanów – prywatna rezydencja króla Jana III

pałac od strony ogrodów, fot. M. Kawka.jpg

Opowieść o pałacu i jego pierwszym właścicielu. Jaki pałac wymarzył sobie Jan III? Co udało się zrealizować? Poznamy artystów, którzy pracowali dla monarchy. Dowiemy się, jak duży był wkład samego króla w planowanie dekoracji wilanowskich i spojrzymy na pałac jego okiem.

Prywatne oblicze Jana Sobieskiego

Jak wyglądało codzienne życie króla Jana III? Rodzina i bliscy, zainteresowania i pasje, zwyczaje i przyzwyczajenia monarchy – poznajmy szczegóły z jego życia, które przybliżą nam postać króla Jana III.

Sobiescy – mit i rzeczywistość

Poznaj wraz z nami historię rodu Sobieskich. Dowiedz się, w jaki sposób zawiłe losy członków rodziny króla Jana i jego samego zrosły się z burzliwym okresem w dziejach Rzeczypospolitej. Zobacz, jak narodził się mit króla – Lwa Lechistanu i obrońcy chrześcijaństwa. Mit, który żyje do dziś, poruszając i fascynując kolejne pokolenia Polaków.

Dominik_Zasławski_6

„Wolni z wolnymi, równi z równymi” – sarmatyzmu blaski i cienie

Kultura sarmacka jest pełna barwnych sprzeczności. Łączy niespotykaną nigdzie indziej wolność obywatelską i odpowiedzialność za dobro wspólne z anarchią, która stała się jedną z przyczyn upadku Rzeczypospolitej. Wspólnie przyjrzymy się narodzinom i rozkwitowi sarmatyzmu. Zobaczymy, jak przenikające się obyczaje i polityka tworzyły kulturę, która przetrwała wszystkie zawirowania dziejowe. Kulturę, która stale nam towarzyszy – na dobre i złe.

Wokół sarmackiego stołu

XVII-wieczny polski stół – w święta, na co dzień i w okresy postne. Co jedzono i jak jedzono w czasach króla Jana III? Poznamy przepisy z królewskiego stołu i zastanowimy się, czy dziś smakowałyby nam sarmackie specjały.

Toaletka_królowej_1

Gotowalnie króla i królowej, czyli o toalecie, a nie gotowaniu

Co oznacza dawne słowo gotowalnia? Jak wyglądały dawne gotowalnie? Skąd wzięło się słowo toaletka? Podczas wykładu opowiemy o toaletkach i toaletach króla i królowej. Dowiemy się, jak dbali o urodę, zdrowie i higienę. Zastanowimy się, czy coś z tych zwyczajów możemy przenieść do naszych czasów.

Staropolskie prêt-à-porter, czyli historia ubiorów w XVI, XVII i XVIII wieku

W czasie spotkania szczegółowo omówimy typowy strój sarmacki, który był charakterystyczny dla szlachty w XVII i XVIII wieku. Wykładowi będzie towarzyszyć pokaz slajdów i zdjęć, a także rekonstrukcji dawnych strojów. Dowiemy się, czym były manele, kanaki, guzy, czyli porozmawiamy o biżuterii i ozdobach ubioru. Czy wszyscy w rodzinie Sobieskich ubierali się zgodnie z modą sarmacką?

Szlachcianki w kulturze staropolskiej – o życiu kobiet w epoce zdominowanej przez mężczyzn

Podczas wykładu porozmawiamy o statusie kobiet w XVII wieku, spróbujemy odtworzyć życie codzienne polskich szlachcianek na podstawie listów, pamiętników, kalendarzy oraz zapisków. Spojrzymy na epokę staropolską oczami niewiast, dowiemy się o ich pragnieniach, miłościach, smutkach i radości...

Gładka i nadobna, czyli jak szlachcianki dbały o urodę. Słowo o higienie, kosmetykach oraz nietypowych zabiegach pielęgnacyjnych w XVII i XVIII wieku

Wykład wprowadza w świat staropolskiej pielęgnacji, zdrowia oraz urody. Porozmawiamy o XVII-wiecznym kanonie piękna, o tym, jak kobiety do niego dążyły i z jakich środków korzystały. Czasami były to zabiegi całkiem niekonwencjonalne...

Miłość staropolska. O dolach i niedolach małżeństw w XVII i XVIII wieku

Czy miłość w czasach staropolskich istniała? Czy też małżeństwo było wyłącznie interesem? Podczas wykładu udamy się w podróż po historii miłości, która nie odnalazła miejsca w kunsztownej poezji barokowej, a w domowych zaciszach polskiej szlachty.

Jan i Marysieńka – miłość zapisana w listach. Najgłośniejszy romans w dziejach Rzeczypospolitej

Dzieje miłości króla Jana III i Marii Kazimiery przeszły do historii jako jedna z najbardziej niezwykłych opowieści miłosnych rozgrywających się w Rzeczpospolitej. Wykład będzie okazją do lepszego poznania losów króla i królowej oraz przypomnienia dawnych obyczajów ślubnych.

Na co dotąd wstydliwe oko nie patrzyło, czyli erotyka w kulturze staropolskiej

Wykład wprowadza w świat staropolskich uczuć i namiętności, a także dawnej kultury erotycznej. Choć jednak często skrywana, stanowi obszerny element polskiej poezji barokowej. Odnajdujemy ją także w codziennych zapiskach polskich szlachciców. Co kochali Sarmaci? Co stanowiło obiekt westchnień i pożądania, a co odrzucało i gorszyło?

Z głupim karty, z mądrym żarty, czyli o XVII-wiecznych grach i zabawach towarzyskich

Podczas wykładu odkryjemy wszelakie tajemnice kultury towarzyskiej XVII i XVIII wieku. Dowiemy się, jak się bawiono, a także samodzielnie spróbujemy rozwiązać kilka staropolskich łamigłówek.

Wilanów w czasie II wojny światowej

Nasi goście często pytają, jak to możliwe, że pałac nie został zburzony w czasie wojny. Czy na terenie Wilanowa toczyły się działania wojenne? Jakich zniszczeń doznały pałac, park i najbliższa okolica? Co udało się ocalić? Co odzyskano po wojnie i jakie były powojenne losy kolekcji wilanowskiej? Jakie były losy mieszkańców pałacu, folwarku, wsi?

„Inter pares" – możnowładcy czasów Jana III

Rzeczywistość Rzeczypospolitej drugiej połowy XVII wieku kształtowało grono ciekawych osobowości. Nie tylko król Sobieski mógł poszczycić się osiągnięciami na polu polityki, wojskowości oraz mecenatu artystycznego i naukowego. Warto poznać sylwetki najważniejszych magnatów czasów Sobieskiego – jego przyjaciół oraz rywali. Podczas wykładu przybliżymy świat wielkiej polityki i ogromnych pieniędzy, gdzie, jak to zwykle bywa, jedni dbali o dobro wspólne, a inni tylko o własny interes.

Życie codzienne w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej

Gdzie mieszkał typowy szlachcic i czym się zajmował? Co jadali Sarmaci, jak się ubierali? Czy w epoce baroku istniała prawdziwa miłość? Te i inne staropolskie sekrety zostaną odkryte podczas wykładu, który wprowadzi słuchaczy w realia życia codziennego w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej.

_________________________________________________________________________________

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Czas trwania: ok. 1,5 godziny.
Koszt: 120 zł (opłata za spotkanie) + 10 zł bilet (od każdego uczestnika).

***

1085_Gabinet_Farfurowy_konserwacja_fot_J_Martusewicz.JPG

Wilanowska podróż przez świat ceramiki

Zapraszamy w podróż przez wilanowski świat ceramiki. Poznamy właściwości i cechy różnych odmian ceramiki – będziemy oglądać wyroby porcelanowe, kamionkowe, fajansowe i biskwitowe. Porozmawiamy o początkach kamionki i porcelany w Europie i o zamiłowaniu do ceramiki właścicieli pałacu wilanowskiego. W drugiej części zajęć zajmiemy się dekorowaniem fajansowych płytek – poczujemy się  jak w dawnych warsztatach holenderskich.

_________________________________________________________________________________

WARSZTATY KULINARNE

Czas trwania: ok. 1,5 godziny.
Koszt: 500 zł (opłata za spotkanie) + 20 zł bilet ulgowy, 25 zł bilet normalny (od każdego uczestnika).

***

Sekrety kuchmistrzowskie

warsztaty kulinarne.jpg

W jaki sposób przygotować rybę, aby była częściowo upieczona, częściowo ugotowana, a częściowo usmażona? Jaka jest tajemnica przepisu na kaszę bez kaszy? Czy miód ze szpinakiem to deser, czy danie główne? Zapraszamy do królewskiej kuchni na warsztaty kulinarne, podczas których zdradzimy Wam sekrety kuchmistrzowskie! Nauczymy pobudzać smaki i wyobraźnię. Pokażemy, jak zaskakiwać gości niecodziennymi rozwiązaniami kulinarnymi. Gotować będziemy na podstawie oryginalnych przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich.

Apetyt na Warszawę – kuchnia dwudziestolecia międzywojennego

Poznajcie smak stolicy lat 20. i 30. Apetyt na Warszawę rozbudzimy, zabierając Was w podróż po najsłynniejszych dawnych lokalach stołecznych. Opowiemy o międzywojennych tradycjach kucharskich, gustach, możliwościach i modach. Sprawdzimy, co ówczesna kuchnia zaczerpnęła ze spuścizny staropolskiej. Przygotujemy dania według przepisów z książek kucharskich z początku XX wieku. Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować niecodziennych potraw.

______________________________________________________________________

Bilety:

t: 22 54 42 850 (pon.–pt., godz. 9–16)

m: bilety@muzeum-wilanow.pl

______________________________________________________________________


wprowadzenie_jencow_tureckich_do_wilanowa_plaskorzezba_fasada_palac.jpg

Aktywności edukacyjne dla dorosłych

Rezydencja wilanowska wraz z otaczającym ją ogrodem należą dziś do najcenniejszych pomników polskiej kultury. Aby umożliwić bliższe zapoznanie się z …

Dzień u Króla Jana 2019_fot. K.Szkoda_Baseup_48.jpg

Wolontariat w Muzeum Pałacu w Wilanowie

Wolontariat w Muzeum Pałacu w Wilanowie to niesamowita przygoda: nowi ludzie, nowe doświadczenia i potężna dawka wiedzy o historii, kulturze, przyrodzie! Wybierz coś dla siebie.

wlasciciele-palacu-2020-zrzut-ekranowy.jpg

Właściciele pałacu: Od króla do kustosza

Pałac w Wilanowie, piękne ogrody i budowle w parku, a także zgromadzone tu dzieła sztuki są zapisem historii. To miejsce …

Screenshot_2020-12-31 Zagadki-dzieje-rezydencji-wilanowskiej.jpg

Dzieje rezydencji

Nie od razu pałac zbudowano... Początkowo był skromnym dworem podmiejskim, letnią rezydencją rodziny Sobieskich. Z czasem stał się wspaniałą willą otoczoną ogrodami, której dekoracja podkreślała chwałę króla-zwycięzcy, jedynego polskiego monarchy, którego sława przekroczyła granice Rzeczypospolitej.

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum w Internecie

Organizator

Partnerzy

Sponsorzy

Idea & Design
Copyright © Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na naszej stronie internetowej oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych Użytkowników. Pliki cookies mogą Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony internetowej, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptują Państwo stosowanie plików cookies. Potwierdzam, że aktualne ustawienia mojej przeglądarki są zgodne z moimi preferencjami w zakresie stosowania plików cookies. Celem uzyskania pełnej wiedzy i komfortu w odniesieniu do używania przez nas plików cookies prosimy o zapoznanie się z naszą Polityką prywatności.

✓ Rozumiem