Kolekcja zegarów
„Pierwszy podział czasu ziemskiego wprowadziło słońce. Można powiedzieć, że słońce było pierwszym zegarmistrzem. To jego życiodajne promienie wyznaczyły dzień i noc, czas pracy i wypoczynku, czas zasiewów i plonów....” – tak zaczyna się książeczka, którą polecamy czytelnikom.
Na przykładzie niewielkiej kolekcji chronometrów zgromadzonych w Pałacu Wilanowskim możemy zauważyć zmiany w ich rozwoju od XVI do drugiej połowy XIX wieku. W rozważaniach poświęconych starym zegarom równie fascynujące są kolejne modernizacje ich mechanizmów, będące wyznacznikiem postępu technicznego, jak i zmiany form artystycznych, jakie nadawano ich obudowie. To w nich projektanci, posługując się czytelnymi symbolami, zakodowali wartości uniwersalne, które towarzyszyć winny człowiekowi w każdej godzinie jego życia: szacunek dla prawdy, sprawiedliwości, rozumu, miłość jako źródło życia, uznanie dla wiedzy i praw natury. Najlepsi artyści sprawili, że projektowane przez nich zegary zaliczamy dzisiaj do dzieł sztuki.
Książka wydana w serii „200 lat Muzeum Wilanowskiego” poświęcona jest nielicznej, ale bardzo cennej kolekcji zegarów, z których część stanowi dekorację elewacji pałacu, a część zdobi Apartamenty Królewskie i sale ekspozycyjne. Pragniemy zwrócić uwagę czytelnika na kolejność nabywania mechanizmów zdobiących pałac, ale również wspomnieć te zegary, które odegrały ważną rolę w historii Wilanowa, a dzisiaj, w wyniku podziałów spadkowych, zniszczeń i strat wojennych są poza naszą kolekcją.
Anna Kwiatkowska, Kolekcja zegarów
Warszawa 2008, 128 str., oprawa kartonowa, 13 x 20,5 cm, ISBN 978-83-60192-21-4
Kup teraz w e-sklepie
Polecane

Kolekcja sreber. Galeria rzemiosła artystycznego.
Książka przedstawia historyczną kolekcję sreber wilanowskich i powojennych nabytków sztuki złotniczej. Trzon zbioru tworzą m.in. srebra stołowe i toaletowe, pochodzące ze znakomitych warsztatów francuskich z przełomu XVIII i XIX wieku, uzupełnione równie interesującymi wyrobami z pracowni mistrzów gdańskich, lwowskich i warszawskich.

Zegarek pana Molskiego
1 października 1716 roku do urzędu grodzkiego w Kaliszu przybył Stanisław Molski, brat i spadkobierca regenta grodzkiego kaliskiego Sebastiana. Powodem …