Toaletka królowej Marii Kazimiery
Dotychczas w kolejnych tytułach serii „200 lat Muzeum Wilanowskiego” prezentowane były duże kolekcje. Była to okazja, by zapoznać się ze zbiorami ceramiki, szkieł europejskich, sreber, zegarów oraz eksponatami sztuki dalekowschodniej. Ta publikacja jest inna. Jej zadaniem jest zwrócenie uwagi czytelnika na zespół mały, liczący bowiem zaledwie pięć przedmiotów, będących jednak szczególnie cennymi zabytkami Wilanowa. Jest to wspaniale dekorowana damska toaleta, składająca się z lustra i czterech szkatuł. Zgodnie z tradycją uznawana była za własność królowej Marii Kazimiery (1641–1716), małżonki Jana III.
Królewska toaleta ma ciekawą historię, wyróżnia się wysoką klasą artystyczną, jest unikatowa w Polsce i niezwykle rzadka w świecie, dlatego pragniemy zaprosić czytelników, aby wraz z autorką spojrzeli na to dzieło, rozpatrując jego walory w wielu aspektach, tak jak robią to historycy sztuki, muzealnicy, opracowując zabytki.
Anna Kwiatkowska, Toaletka królowej Marii Kazimiery
Warszawa 2008, 124 str., oprawa kartonowa, 13 x 20,5 cm, ISBN 978-83-60192-23-8
Kup teraz w e-sklepie
Polecane
Kobieta w lustrze
Wiosną 1655 r. Jan Sobieski poznał na dworze monarszym czternastoletnią dwórkę królowej Ludwiki Marii, Marię Kazimierę d’Arquien, która stała się odtąd jego „niepokonaną pasją”, a w roku 1665 - żoną. Zakochali się w sobie, kiedy jeszcze nic nie wskazywało na to, że Sobieski otrzyma koronę. W pałacu w Wilanowie odnajdujemy liczne ślady wielkiej miłości wpisanej w wielką politykę i o tym opowiada nasz film.
Wilanowski Top 15
Wilanowski Top 15 to najcenniejsze, najbardziej niezwykłe i najpiękniejsze dzieła z kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie. Pochodzą z całego świata …
Niegdysiejsze techniki poprawiania urody
Płeć piękna zawsze chciała być jeszcze piękniejsza, bez wahania sięgając po upiększające środki kosmetyczne. Skutki uboczne nie były istotne, jeśli …