Król ogrodnik | bezpłatne lekcje i warsztaty przyrodnicze
Zapraszamy na bezpłatne lekcje muzealne i przyrodnicze warsztaty edukacyjne oraz otwarte wydarzenie plenerowe. Projekt adresujemy do dzieci i młodzieży. Jego realizację zawdzięczamy efektywnej współpracy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie z Fundacją Veolia Polska, która działa m.in. na rzecz ochrony środowiska.
Historia ogrodów i parku wilanowskiego, bioróżnorodność i wyzwania z zakresu ekologii – te tematy chcielibyśmy poruszyć z naszymi gośćmi, uwrażliwiając ich na problemy środowiskowe i zagadnienia związane z ekosystemem rezydencji wilanowskiej.
Naszym celem jest szeroko rozumiana edukacja, a zwłaszcza praca metodą warsztatową, obserwacja parku i ogrodów, a także udostępnienie założenia pałacowo-parkowego tym grupom odbiorców, które mają utrudniony dostęp do dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.
Chcielibyśmy też uświadomić uczestnikom zajęć, jakie problemy i zagrożenia powstają, gdy ogród i park historyczny stykają się z przestrzenią miejską. Planowane działania wspierają również integrację międzypokoleniową oraz kształtowanie i utrzymywanie postaw oraz zachowań proekologicznych.
Projekt trwa od września 2023 r. do czerwca 2024 r.
Czeka na Was 80 bezpłatnych zajęć edukacyjnych i rodzinne warsztaty plenerowe!
Kontakt i rezerwacja bezpłatnych zajęć:
- telefonicznie pod numerem: +48 798 290 977 (pon.–pt., godz. 9–16)
- mejlowo: bilety@muzeum-wilanow.pl
Tematy zajęć
Król ogrodnik
4–9 lat
Praca w ogrodzie bywa ciężka, ale przynosi bardzo dużo radości. Nawet sam król Jan III z przyjemnością zajmował się ogrodami oraz dbał o to, aby zachwycały pięknem i oryginalnością. W trakcie zajęć poznamy zasady tworzenia ogrodu barokowego. Dowiemy się, czym są heliotrop, karczoch, tuberoza i lubczyk oraz jakie znaczenie w barokowym ogrodzie miał kolor. Poznamy również licznych sprzymierzeńców ogrodnika w świecie zwierząt.
Zielona wyprawa...
4–9 lat
...to niezwykła podróż w świat parkowej przyrody. Dowiemy się, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w wilanowskich ogrodach oraz parku, nauczymy się je również rozpoznawać. Poznamy przystosowania zwierząt do życia na lądzie (w parku) oraz w wodzie (w Jeziorze Wilanowskim). Zastanowimy się również, czy rośliny i zwierzęta są pożyteczne dla człowieka.
Wilanowskie obserwatorium przyrody
10–14 lat
Podczas zajęć będziemy obserwować i rozpoznawać rośliny oraz zwierzęta występujące w królewskich ogrodach. Prócz spostrzegawczego oka pomoże nam w tym sprzęt optyczny – lupy i lornetki. Nauczymy się oznaczać rodzime i obce gatunki drzew. Będziemy poszukiwać tropów i śladów zwierząt, które być może wskażą nam drogę do swoich mieszkań – dziupli, nor czy gniazd.
Tajemniczy ogród – gra terenowa
7–15 lat
Jakie tajemnice skrywają ogrody króla Jana III? Odkryjemy je podczas gry terenowej! Wyposażeni w mapy i kompasy nauczymy się, jak z nich korzystać. Przeniesiemy się w czasie i rozwikłamy przyrodnicze zagadki. Jakie zwierzęta żyją tu obecnie, a jakie mieszkały u samego króla? Gdzie znajduje się ów „tajemniczy ogród”? Podczas zajęć, doskonaląc pracę w grupach, wspólnie odnajdziemy drewniane skrzynie i rozwikłamy szereg łamigłówek, które przybliżą nas do rozwiązania parkowej tajemnicy. Bądźcie czujni!
Potrzeby ogrodne – warsztaty kulinarno-ogrodowe
7–19 lat
Salsefia, topinambur czy marek kucmerka to warzywa współcześnie nieco zapomniane, choć dawniej były produktami pierwszej potrzeby! Poznajcie te i inne rośliny prosto z grządki. Na zajęciach odwiedzimy ogród pożytkowy. Przyjrzymy się bogactwu sezonowych warzyw i owoców. Porozmawiamy o bioróżnorodności i o niełatwej roli jarzyn w naszej kuchni historycznej. Sprawdzimy, jak w staropolskich przepisach wykorzystywano produkty z ogrodów, sadów i łąk oraz ugotujemy dania z dodatkiem własnoręcznie zebranych warzyw, owoców i ziół! Na koniec wspólnie zasiądziemy do stołu, aby skosztować przygotowanych potraw.
Polecane
Rodzinnie u Króla Ogrodnika z Veolią | 18 maja
Spotkajmy się rodzinnie na wspólnej imprezie plenerowej! Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wraz z Fundacją Veolia Polska zapraszają na dzień pełen atrakcji poświęcony Królowi Ogrodnikowi, ogrodnictwu ekologicznemu i nowej przestrzeni twórczej dla najmłodszych Wil.Lab!
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Fundacja Veolia – razem dla ekologii!
27 września 2023 r. o godz. 9.00 w Sali Białej Pałacu Wilanowskiego przedstawiliśmy nowy projekt pn. „Król Ogrodnik – lekcje …
„Muzea Jutra 2” | „Muzeum odpowiedzialne środowiskowo – projekcja przyszłości czy konieczność dnia dzisiejszego” | zapis debaty
Stowarzyszenie Muzealników Polskich oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapraszają do obejrzenia debaty z cyklu „Muzea Jutra 2” …
Światowy Dzień Środowiska i program „Re:Generacja”
Światowy Dzień Środowiska (ang. World Environment Day, WED) został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku …
„Zrównoważony rozwój środowiska – wyzwania i szanse” – relacja z debaty
2 czerwca 2016 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się kolejna debata publiczna realizowana w ramach projektu „Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno-ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie”. Tym razem spotkanie dotyczyło idei zrównoważonego rozwoju, która jest jednym z kluczowych postulatów współczesnej ochrony środowiska. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z debaty.
10 zielonych zasad | poradnik dla rodziców w ogrodach
Gdy dziecko pyta, dlaczego w parku w Wilanowie nie można jeździć na hulajnodze albo co ciekawego można tu robić – dla rodziców planujących wizytę z dziećmi w ogrodach wilanowskich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli odpowiedzieć na wiele nurtujących dzieci pytań.